Przedstawiciele zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń po raz drugi w tym tygodniu spotkali się z mieszkańcami Trzebini. Tym razem w czwartek, 12 maja. W czasie spotkania, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 6, ponownie nie zabrakło trudnych pytań i tematów. Dotyczyły one m.in. bezpieczeństwa Osiedla Gaj, prac zabezpieczających cmentarz, dalszych losów ogródków działkowych oraz odszkodowań.
Jak podało SRK, w dyskusji udział wzięli m.in. poseł Krzysztof Kozik, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk oraz prof. Piotr Strzałkowski z Politechniki Śląskiej.
Na spotkaniu przedstawiciele Spółki podali czynniki, które doprowadzają powstawania zapadlisk. Pierwszy to płytka eksploatacja, drugi słaby nadkład, a trzeci podnoszący się poziom lustra wody. Należy podkreślić, że sytuacja w Trzebini jest bezprecedensowa w historii polskiego górnictwa. Ze zjawiskiem na taką skalę nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia w naszym kraju.
W czasie spotkania zapewniono mieszkańców, że bloki na osiedlu Gaj są bezpieczne, gdyż całe osiedle zostało przez dawną kopalnię Siersza objęte filarem ochronnym. Potwierdza to dokumentacja górnicza. Ponadto w obszarze tym nie prowadzono płytkiej eksploatacji górniczej. Prof. Piotr Strzałkowski zapewnił, że nie ma w tym rejonie takich wyrobisk, które mogłyby zagrażać powstawaniem deformacji nieciągłych. Jak dodał, warunki geologiczne w Trzebini są szczególne, a zarząd SRK intensywnie pracuje nad rozwiązaniem problemu i działa w interesie mieszkańców.
W czasie spotkania zapewniono, że SRK wykona ekspertyzy budowlane nieruchomości znajdujących się na obszarach najbardziej zagrożonych wraz z symulacjami komputerowymi, określającymi wytrzymałość budynków. Dodano, że nie ma zagrożenia katastrofą budowlaną. Ponadto poinformowano o rozpoczęciu przez SRK badań mikrograwimetrycznych oraz zapewniono, że wszystkie punkty w pobliżu zabudowań i ciągów komunikacyjnych wskazane przez PIG-BIP zostaną zbadane odwiertami, a w przypadku wykrycia pustek zostaną one zatłoczone specjalną mieszaniną stabilizującą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.