Wynik głosowania w sprawie rozporządzenia metanowego to wiodący temat nowego numeru Górniczej, który do rąk Czytelników oddamy już w piątek, 12 maja. Opisujemy, jak przebiegała debata i głosowanie oraz co po przyjęciu złagodzonych regulacji mieli do powiedzenia członkowie rządu, europosłowie i związkowcy.
Ponadto przedstawiamy napiętą sytuację wokół kopalni Janina. Efektem były dwa protesty – jeden w obronie kopalni i drugi przeciwko niej. Sytuację tę przedstawia red. Jacek Madeja, który także przyjrzał się realizacji porozumienia płacowego w Polskiej Grupie Górniczej.
Zachęcamy także do lektury rozmowy z dr. hab. Stanisławem Trenczkiem, który kieruje z Zakładu Aerologii Górniczej w Głównym Instytucie Górnictwa. Red. Kajetan Berezowski pytał eksperta m.in. o istotny projekt w zakresie metanu, który jest realizowany w kopalni Pniówek.
- W ramach projektu „Reduction of methane emissions from post-mining goafs to minimise their inflow into VAM”, w kopalni Pniówek rozpoczęto właśnie badania naukowe i prace rozwojowe mające na celu ograniczenie emisji metanu ze zrobów poeksploatacyjnych w celu zminimalizowania udziału tego gazu w powietrzu kopalnianym odprowadzanym szybami wentylacyjnymi do powietrza atmosferycznego – wyjaśnia naukowiec. Więcej w nowym numerze Górniczej.
Pod lupę wzięliśmy także raport, który opublikował EURACOAL. Eksperci przyznali m.in. że w 2022 r. światowy handel węglem doznał szoku po inwazji Rosji na Ukrainę. Wskazali też, że globalna produkcja węgla kamiennego w 2022 r. wzrosła o ponad 5 proc. do rekordowego poziomu 7,9 mld t. Nowy rekord – na poziomie około 10 300 TWh – osiągnęła również energetyka węgla, a silne wzrosty odnotowano tu w Indiach i krajach Unii Europejskiej.
Opisujemy także, jak mają się pogórnicze obiekty w Sosnowcu. Red. Maciej Dorosiński wyjaśnia, czym jest projekt Kazimierz OdNowa i jakie są jego założenia. Natomiast red. Aldona Minorczyk-Cichy przyjrzała się, jak w minionym roku miała się energetyka. Okazuje się, że te minione 12 miesięcy było czasem pełnym wyzwań – szczególnie tych związanych z importem paliw kopalnych.
W nowym numerze nie może zabraknąć wieści prosto z kopalń. Sprawdzamy, jak w ZG Sobieski realizuje się szkolenia załogi i jak one przekładają się na poziom bezpieczeństwa. Warto dodać, że kopalnia Taurona Wydobycie zajęła III miejsce w konkursie Bezpieczna Kopalnia 2022.
– Dokładamy wszelkich starań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy oraz zdrowia pracowników – tłumaczy dyrektor techniczny w ZG Sobieski Marcin Kruk.
Ponadto wyjaśniamy, jak kopalnia Bolesław Śmiały chcę zagospodarować wodę. Wyniki badań jakości wody kopalnianej pochodzącej z dopływu na poz. 300 kopalni – przeprowadzone przez laboratoria krakowskiej AGH oraz GIG w Katowicach wraz z podwykonawcami – wskazują na potencjał wód z dopływu na poziomie pozwalającym rozważać ich wykorzystanie do celów pitnych i przemysłowych.
Ten numer m także dwóch bohaterów, którzy zaprosili nas do świata swoich pasji. Pierwszym z nich jest Jacek Anc – ratownik górniczy z ruchu Halemba, a po pracy fighter, który spełnia się w brazylijskim jiu-jitsu. O swojej pasji opowiedział red. Katarzynie Zarembie-Majcher. Warto dodać, że Anc w ostatnich mistrzostwach kraju zdobył czwarte miejsce, choć jak sam przyznał mierzył w złoto. Drugi z naszych bohaterów zabiera nas w chmury, jest bowiem pilotem. Marek Biber, sztygar zmianowy w kopalni Mysłowice-Wesoła, przyznaje, że ucieka w powietrze w każdej wolnej chwili. Opowiada także, jaką trzeba przejść drogę, aby zdobyć uprawnienia niezbędne do latania.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.