W należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych powstała koncepcja budowy nowej stacji uzdatniania wody. Będzie ją można zagospodarować do celów spożywczych, jak również odsprzedawać rejonowemu przedsiębiorstwu wodociągowemu.
Decyzję podjęto m.in. ze względu na dużą ilość i dobrą jakość wody pod względem fizykochemicznym.
Wyniki badań jakości wody kopalnianej pochodzącej z dopływu na poz. 300 kopalni – przeprowadzone przez laboratoria krakowskiej AGH oraz GIG w Katowicach wraz z podwykonawcami – wskazują na potencjał wód z dopływu na poziomie pozwalającym rozważać ich wykorzystanie do celów pitnych i przemysłowych.
Sprzyja temu funkcjonujący system odwadniania zakładu górniczego, który umożliwia selektywne ujmowanie i wypompowywanie wód dołowych słonych oraz wód o niższej mineralizacji, w tym słodkich.
Kopalnia posiada już koncepcję wykonania takiej instalacji wraz z przyłączem do sieci wodnej na powierzchni. Zakłada ona rozbudowę obecnej stacji uzdatniania wody wraz z infrastrukturą techniczną oraz dodatkowe zainstalowanie zbiorników retencyjnych, które pozwolą na gromadzenie wody, gdy jest ona nieodbierana i udostępnianie jej w ilości kilkukrotnie większej w godzinach szczytowego poboru. Szacowany czas budowy może zająć do dwóch lat.
Obecnie kopalnia dysponuje stacją uzdatniania wody zaprojektowaną w 1995 r. Jej przepływ wynosi 2300 m sześc. na dobę. Zaopatruje ona w wodę kąpielową górnicze łaźnie oraz instalacje przeciwpożarowe. Niestety, ze względów technicznych nie ma możliwości obsłużenia strumienia o przepływie 7200 m sześc. na dobę, dla celów odsprzedażowych. W przyszłości woda z kopalni zapewni zaopatrzenia w wodę mieszkańców obszaru Łazisk Górnych, także po zakończeniu działalności wydobywczej kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.