- Będę zabiegał w Brukseli o zmianę zapisów umowy społecznej dla górnictwa. Zmiany zakładają wydłużenie pracy jednej kopalni Bielszowice do 2025 r. Wniosek dotyczyć będzie także poprawy i zwiększenia kwoty rekompensat w związku z sytuacją gospodarczą – powiedział w rozmowie z dziennikarzem nettg.pl Marek Wesoły.
- Mamy dziś zupełnie inne realia ekonomiczne, więc będziemy starali się renegocjować rekompensaty, ponieważ dziś liczone na podstawie zupełnie innych wyników finansowych – dodał.
Marek Wesoły nawiązał także do wynegocjowanych poprawek do rozporządzenia metanowego.
- Po pierwsze istotne jest, że rozliczanie następować będzie w ramach spółki, a nie jednego zakładu. A to jest szczególnie ważne dla Polskiej Grupy Górniczej. Kolejną kwestią jest nie kara, a opłata z tytułu emisji metanu, która wpływać będzie do polskiego budżetu i stamtąd trafi do spółek na cele związane z finansowaniem inwestycji zaawansowanych technologicznie – podkreślił.
Jakie będą to technologie? - Jest ich kilka – potwierdził Marek Wesoły. Jeden z projektów leży obecnie w gestii Kopalni Doświadczalnej Barbara (GIG), nad inną trwają prace i dotyczy wychwytu metanu tzw. wentylacyjnego.
- Moim zdaniem Unia Europejska niepotrzebnie upierała się od początku transformacji energetycznej przy zamykaniu kopalń węgla. Blokowane były środki na inwestycje, na nowe technologie. To był duży błąd. Gdyby tak się nie stało, dziś bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Nie mielibyśmy problemów z metanem i emisją CO2 w energetyce węglowej. A tak stoimy dziś przed ogromnym wysiłkiem finansowym na najbliższe lata związanym z wprowadzaniem nowej energetyki, która – jak wskazuje dziś rynek – wcale nie jest taka łatwa do opanowania i wymaga również dużych nakładów – podkreślił wiceminister Wesoły.
Wspomniał również o notyfikacji umowy społecznej.
- Zadeklarowałem, aby do wyborów notyfikować umowę społeczną. Jesteśmy w stałej komunikacji z Brukselą. Unia odniosła do tych zapisów, w tzw. międzyczasie wybuchła wojna na Ukrainie, mieliśmy do czynienia z kryzysem związanym z pandemią, zajmowaliśmy się innymi kwestiami. Unia również. Zmienia się też polityka energetyczna Europy. Świadomie wstrzymaliśmy aktywność w tym kierunku, ale mamy przygotowane poprawki do tego dokumentu. Należy je wprowadzić, choćby ze względów ekonomicznych – nawiązał do wcześniejszej wypowiedzi wiceminister Marek Wesoły.
Przypomnieć więc warto, że według wcześniejszych założeń ruch Bielszowice kopalni Ruda oraz ruch Halemba kopalni Ruda miały prowadzić działalność niezależnie do 2023 r. W 2023 r. ruchy Bielszowice i Halemba miały zostać połączone w jeden ruch, który zakończy eksploatację w 2034 r. Tak się jednak nie stanie. Nową datę wyznaczono na 2025 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.