Przedstawiciele Solidarności z kopalni Polkowice-Sieroszowice ponownie zwrócili się do dyrektora kopalni z wnioskiem zmiany w zakładowym Regulaminie Pracy. Zmiany miałaby dotyczyć dopuszczalnych norm zawartości alkoholu u pracowników. Jak argumentują związkowcy chodzi o dostosowania prawa wewnątrzzakładowego do regulacji ustawowych.
Związkowcy z Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w KGHM Polska Miedź O/ZG Polkowice-Sieroszowice skierowali pismo w tej sprawie do dyrektora naczelnego zakładu Dariusza Kręgla 5 kwietnia. To już kolejna interwencja w tej sprawie – wcześniej o sprawie pisaliśmy tutaj.
W piśmie wskazują na niezgodność zapisów Regulaminu pracy w zakresie definicji „stanu po użyciu alkoholu” z obowiązującymi powszechnymi przepisami prawa. Jak argumentują, w regulaminie stężenie alkoholu we krwi nie może przekroczyć zera promili (wtedy jest już mowa o „stanie po użyciu alkoholu”) , natomiast w ustawie jest mowa o stężeniu od 0,2-0,5 promili.
„W pismach kierowanych do pracodawcy w dniu 16 grudnia 2022 roku 20 lutego 2023 roku wskazywaliśmy, że w paragrafie 74 ust. 2 Regulaminu pracy stan po użyciu alkoholu definiowany jest jako stan organizmu, w którym wykryto stężenie alkoholu w jakiejkolwiek wysokości powyżej 0,00 promila (0,00 mg/l). Tymczasem zgodnie z treścią art. 46 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, „stan po użyciu alkoholu” zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm sześc.” - argumentują związkowcy w piśmie podpisanym przez Bogusława Szarka, przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w KGHM Polska Miedź O/ZG „Polkowice-Sieroszowice”
„W dniu 6 lutego 2023 roku w Dzienniku Ustaw, poz. 240 została opublikowana ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. W ustawie tej dodano m.in. 22, w którym w paragrafie 5 ustawodawca wskazuje wprost, że Badanie, o którym mowa w paragrafie 4 (kontrola trzeźwości), polega na stwierdzeniu braku obecności alkoholu w organizmie pracownika albo obecności alkoholu wskazującej na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości w rozumieniu art. 46 ust. 2 albo 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Z 2023 r. poz. 165). Za równoznaczne ze stwierdzeniem braku obecności alkoholu w organizmie pracownika uznaje się przypadki, w których zawartość alkoholu nie osiąga lub nie prowadzi do osiągnięcia wartości właściwych dla stanu po użyciu alkoholu” – czytamy dalej w piśmie.
Jak dalej argumentują przedstawiciele „S": „przepis ten obowiązuje od 21 lutego 2023 roku, tymczasem Pracodawca nie dostosował aktów wewnątrzzakładowych do ww. przepisów prawa”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dyrektorem Sierpola jest pan Mariusz Kręgiel a nie Dariusz.
Dokładnie . Związkowcy.-nieroby,kombinatorzy.
Związkowcy niech się roboty chwycą!!!banda pasożytów i darmozjadów!!! przypomnę że to nie jest ich firma a skoro praca górników jest taka niebezpieczna to zero promili i tyle!za te zarobki dodatki inflacyjne barborki sznapsy i hu..wie co jeszcze to powinni cicho siedzieć i zamknąć dzioby. Tacherka by ich szybko uciszyła.....u nas w kraju nie ma rządzących z jajami i tyle w temacie