Zbliża się termin składania rozliczeń podatkowych. Z jakich ulg mogą skorzystać pracownicy spółek górniczych? W tym roku nowością jest możliwość odliczenia od dochodu składki związkowej.
To na pewno dobra informacja dla górników, bo kopalnie i spółki górnicze to zakłady, gdzie związki zawodowe są silne, a poziom uzwiązkowienia pracowników bardzo wysoki. Ulga dla członków związków zawodowych to część pakietu nazwanego Polskim Ładem, wprowadzonego w 2021 roku ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105).
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2022 r. wszyscy członkowie związku zawodowego, w tym także emeryci czy zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej, mogą odliczyć ulgę z tytułu opłacania składki członkowskiej na rzecz związków zawodowych.
Warto pamiętać, że związkowe składki członkowskie odpisywane są od dochodu, a nie od podatku. Początkowo kwota odpisu wynosiła maksymalnie 300 zł w skali roku, natomiast wraz z nowelizacją przepisów wprowadzoną 1 lipca 2022 roku ta kwota została podwyższona do 500 zł. Wcześniejsza nowela uchyliła również przepis mówiący o tym, że do skorzystania z odliczenia podatkowego w tym zakresie konieczne jest oświadczenie organizacji związkowej.
– W obowiązującym stanie prawnym nie ma zatem konieczności wystawiania przez związki zawodowe oświadczenia o wysokości zapłaconej składki. Zrobi to za związek zawodowy pracodawca, jeśli składka jest pobierana przez niego z wynagrodzenia pracownika. Odpowiednia kwota znajdzie się w rocznej deklaracji PIT-11, wystawionej przez pracodawcę – wskazują przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Inaczej wygląda jednak sprawa, kiedy pracownik będący członkiem związku zawodowego samodzielnie odprowadza składkę związkową, przelewając ją na konto lub wpłacając w kasie związku. Wtedy wysokość odprowadzonych składek musi zostać odpowiednio udokumentowana za pomocą dowodów wpłat.
Górnicy są również grupą zawodową, która bardzo chętnie oddaje honorowo krew. Warto pamiętać o tym, że krwiodawcy również mogą skorzystać z ulg podatkowych. W tym wypadku bezpłatne oddawanie krwi jest traktowane jako darowizna, którą można uwzględnić w zeznaniu podatkowym.
Wysokość ulgi, która jest odliczana od dochodu, jest w tym wypadku obliczana na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Co ważne, skorzystać z ulgi można jedynie oddając krew nieodpłatnie w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, czyli regionalnym lub wojskowym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
Ulga z tytułu darowizn krwi jest zaliczana do tej samej grupy, co darowizny na cele kultu religijnego oraz na rzecz pożytku publicznego, a całkowita suma darowizn nie może przekroczyć w roku podatkowym 6 proc. dochodu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
KWB .15 lat i emerytura może z tym trzeba zrobić porządek!!!
W końcu zareagujcie i zróbcie cokolwiek by zmienili ustawę o oddawaniu krwi żeby nie trzeba było odrabiać oddawania krwi do emerytury. Żaden inny zawód w kraju nie musi odrabiać tylko górnictwo a górnicy w Polsce oddają za darmo najwięcej krwi i za 8 czekolad...