- Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca utrzymania węgla koksowego na unijnej liście surowców krytycznych to dopiero część sukcesu; rozporządzenie trafi teraz do Parlamentu Europejskiego. W bitwie o węgiel koksowy za wcześnie na fanfary - oceniła w środę, 22 marca, europosłanka PiS Izabela Kloc.
- W europarlamencie większość mają zieloni i socjaliści, którzy na słowo +węgiel+ reagują jak przysłowiowy diabeł na święconą wodę. W komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) byłam współsprawozdawcą raportu o surowcach krytycznych i wiem, że obrońców węgla koksowego czeka jeszcze niejedna batalia - napisała parlamentarzystka w przesłanym w środę PAP komentarzu.
W miniony czwartek Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia ram dla zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych - to tzw. Akt w sprawie surowców krytycznych. Załącznikiem do tego dokumentu jest proponowana lista surowców krytycznych, na której po raz czwarty znalazł się produkowany przez Jastrzębską Spółkę Węglową węgiel koksowy. Projekt rozporządzenia będzie teraz przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.
- W tym roku Komisja Europejska po raz kolejny uwzględniła węgiel koksowy w dokumencie dotyczącym surowców krytycznych. Pamiętajmy jednak, że na decyzje Ursuli von der Leyen i jej komisarzy mają wpływ różne grupy nacisku gospodarczego i politycznego - wskazała Izabela Kloc.
- W Polsce i na Śląsku cieszymy się z tej decyzji, bo otwiera ona nowe pespektywy przed naszą gospodarką, a przede wszystkim przed Jastrzębską Spółką Węglową, która jest największym producentem tego surowca w Europie. Komisja Europejska zrobiła pierwszy krok, ale na drodze do pełnego sukcesu stoi Parlament, który będzie musiał rozpatrzyć propozycję Komisji w najbliższych miesiącach. Tutaj sprawy nie pójdą tak gładko. Wielokrotnie apelowałam do europosłów z innych grup, aby oceniali przydatność węgla koksowego w szerszym, globalnym kontekście - dodała europosłanka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.