W czwartek (16 marca) odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Akcjonariusze – wśród, których decydujący głos mają przedstawiciele Skarbu Państwa – przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie zabezpieczeń planowanego finansowania dłużnego dla JSW. To kolejny krok w sprawie pozyskania finansowania dłużnego w wysokości 1,65 mld zł przez JSW, czemu zdecydowanie sprzeciwiają się przedstawiciele związków zawodowych.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy to najwyższy organ spółki akcyjnej. Podczas Zgromadzenia udziałowcy podejmują decyzje dysponując głosami w liczbie odpowiadającej posiadanej liczbie akcji. W wypadku JSW decydujący głos ma przedstawiciel Skarbu Państwa, który ma większościowy pakiet akcji pozwalający kontrolować spółkę.
W czwartkowym głosowaniu oddano łącznie 73 833 967 głosów. Za podjęciem uchwały oddano 65 370 759 głosów, przeciwko - 7 617 012 głosów, a wstrzymało się - 846 196 głosów.
Przypomnijmy, że JSW planuje pozyskanie 1,65 mld zł finansowania dłużnego. Jak argumentują przedstawiciele spółki chodzi o finansowanie przeznaczone na refinansowanie istniejącego zadłużenia, cele ogólnokorporacyjne oraz realizację inwestycji o charakterze środowiskowym. Ma zostać udzielone przez konsorcjum instytucji finansowych, w skład którego mają wejść: Agencja Rozwoju Przemysłu, Alior Bank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Polska Kasa Opieki, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, PZU, PZU Życie oraz Towarzystwo Finansowe „Silesia”.
Finansowanie ma być zabezpieczone m.in. hipoteką i zastawem rejestrowym na wybranych aktywach JSW, cesją praw z niektórych umów handlowych, których stroną jest JSW, poręczeniami udzielonymi przez niektóre spółki zależne JSW i zastawami rejestrowymi na akcjach w kapitale zakładowym wybranych spółek zależnych JSW. Zgody na ustanowienie tych zabezpieczeń dotyczyła właśnie przyjęta uchwała Walnego Zgromadzenia JSW.
Kwestia pozyskania finansowania dłużnego wzbudziła zdecydowany sprzeciw związkowców z JSW. Jak argumentują związkowcy, JSW ma płynne środki w wysokości kilku miliardów złotych, więc nie widzą sensu, żeby spółka zaciągała zobowiązania.
„Plany zaciągania takich zobowiązań, na takich warunkach, (...) w takiej sytuacji finansowej spółki – to działanie na szkodę JSW! Nie będziemy tolerować zachowań zarządu, gdzie jesteśmy wykluczani z dialogu, z dyskusji, które mają kluczowe znaczenie dla JSW”– napisali m.in. w petycji do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych z JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.