Polska jest przygotowana na nieprzewidziane zdarzenia w dostawach ropy naftowej i paliw - zapewnia PERN. Spółka podkreśla, że jej inwestycje w nowe zbiorniki i rurociągi są fundamentem bezpieczeństwa energetycznego kraju i regionu. To kluczowy czynnik po wybuchu wojny w Ukrainie - ocenia PERN.
Jak poinformował w środę PERN, infrastruktura krytyczna tej spółki pozwala Polsce w skuteczny sposób dywersyfikować dostawy surowca i paliw i jednocześnie umożliwia wsparcie zarówno niemieckich, jak i ukraińskich podmiotów w zakresie morskich dostaw tych nośników energii.
Strategiczne inwestycje PERN w nowe zbiorniki na ropę naftową i paliwa oraz nowe rurociągi przesyłowe stały się fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski. To kluczowy czynnik zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie - podkreśliła spółka. Jak zaznaczyła, Polska jest przygotowana na nieprzewidziane zdarzenia i zawirowania w dostawach surowca i paliw.
PERN podał przy tym, że łącznie w skład krajowej infrastruktury naftowej, którą zawiaduje wchodzi obecnie 19 baz paliwowych, których pojemność wynosi ponad 2,4 mln metrów sześc. oraz 4 bazy ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln metrów sześc.
W ocenie spółki, intensywne prace na rzecz rozbudowy wskazanej bazy surowcowej stanowią priorytetowy punkt budowania odporności systemu energetycznego dla całej Europy.
PERN zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich sześciu lat pojemności spółki na paliwa zwiększyły się aż o blisko 0,6 mln metrów sześc. - spółka wybudowała w tym czasie 20 nowych zbiorników na te produkty, przy czym w 2022 r. do eksploatacji trafiło 7 z nich, a pod koniec czerwca ubiegłego roku ruszyła budowa kolejnych 8. Dzięki realizacji tej części projektu, PERN dostarczy swoim klientom w tym roku kolejne 256 tys. metrów sześc. nowych pojemności do magazynowania produktów naftowych - podkreślono w informacji.
Nawiązując do infrastruktury paliwowej PERN przypomniał, że już w tym roku oddał do eksploatacji prawie 100 km odcinek rurociągu produktowego do Trzebini, który wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne południa kraju. Magistrala paliwowa z bazy PERN w Boronowie do terminala PKN Orlen w Trzebini zapewnia dostawy tych produktów dla województw: małopolskiego i śląskiego.
Jak podał PERN, w ostatnich latach o ok. 1 mln metrów sześc. powiększyły się także jego pojemności na ropę naftową. Według spółki, istotnie ułatwia to jej klientom dywersyfikowanie dostaw surowca. Firma zbudowała aż 13 zbiorników na surowiec. Wszystkie u wybrzeży Bałtyku, bo to dostawy morskie dziś są kluczem bezpieczeństwa energetycznego Polski - zaznaczył PERN.
W ocenie spółki, ola nadmorskiej infrastruktury Grupy PERN systematycznie rosła w ostatnich latach, z uwagi na dywersyfikowanie dostaw surowca przez klientów, a po wybuchu wojny w Ukrainie stała się kluczowym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz części Niemiec, jak również Ukrainy.
- PERN konsekwentnie rozwija się nad Bałtykiem, gdzie powstały nowe pojemności na ropę naftową i paliwa. Rozwijany jest potencjał kolejowy, warunkujący sprawne wydanie paliw do kraju. Rozpoczęły się także prace związane z budową kolejnego stanowiska do obsługi tankowców w Naftoporcie. Poprzez Naftoport surowiec dociera także do partnerów niemieckich, a potencjał terminala produktowego w Dębogórzu stanowi szansę także na funkcjonowanie gospodarki ukraińskiej - powiedział prezes PERN Paweł Stańczyk, cytowany w komunikacie spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.