Proces lutowania indukcyjnego jest wykorzystywany głównie w przemyśle. Dzięki temu dwa materiały są łączone ze sobą wskutek nagrzewania. Przetopione spoiwo zmienia stan skupienia i powoduje, że dwa materiały łączą się ze sobą. Chcesz poznać zasadę działania lutowania indukcyjnego? Poznaj najważniejsze informacje i dowiedz się, gdzie wykorzystywane są takie metody spoinowania materiałów.
Nagrzewanie spoiwa i materiałów odbywa się przy pomocy pola elektromagnetycznego. Tak działa lutowanie indukcyjne. Podczas tego procesu wykorzystuje się prąd zmienny o średnich i wysokich częstotliwościach. Materiał przewodzący utrzymany w środki cewki rozgrzewa powierzchnię lutowaną, a następnie tworzy trwałe połączenie przy pomocy spoiwa lutowniczego.
Czym jest i gdzie można wykorzystać lutowanie indukcyjne?
Łączenie elementów miedzianych i stalowych to niejedyne zastosowanie lutowania indukcyjnego. Tę metodę spoinowania materiałów wykorzystuje się w przemyśle:
Lutowanie metodą indukcyjną pozwala na efektywne i trwałe połączenie dwóch części ze sobą. W tym przypadku jeden z elementów jest ferromagnetykiem. Oto kilka najistotniejszych cech wyróżniających tę metodę lutowania:
Firmy przemysłowe wykorzystują lutowanie indukcyjne, np. przy produkcji garnków. Nagrzewanie materiału w polu elektromagnetycznym umożliwia równomierne połączenie dwóch elementów ze sobą.
Lutowanie indukcyjne – przyszłość zakładów produkcyjnych?
Według wielu opinii specjalistów z zakresu automatyzacji funkcjonowania zakładów przemysłowych lutowanie indukcyjne może nieść ze sobą spore korzyści w kwestii przyśpieszenia i podwyższenia jakości pracy. Systemy lutownicze wykorzystujące indukcję świetnie sprawdzają się w przemyśle elektrotechnicznym do lutowania generatorów i transformatorów.
Lutowanie indukcyjne przekłada się też na szybkość pracy linii produkcyjnej samochodów, np. umożliwia bezpieczne i szybkie łączenie przewodów paliwowych, elementów układu klimatyzacji oraz układu hamulcowego. Lutowanie indukcyjne sprawdzi się praktycznie wszędzie tam, gdzie liczy się szybkie i wytrzymałe spoinowanie elementów.
Kto może wykonywać lutowanie indukcyjne? Dowiedz się więcej!
Chcesz wdrożyć w swojej firmie nowoczesne rozwiązania z wykorzystaniem lutowania indukcyjnego? W tym przypadku konieczna jest inwestycja w nowoczesny sprzęt oraz szkolenia pracownicze. Tylko wtedy proces indukcyjnego lutowania będzie przeprowadzony zgodnie z przepisami BHP, a także zachowaniem wydajności spoinowania tą metodą.
Jeśli chcesz mieć pewność, że połączenie dwóch elementów ze sobą będzie trwałe i nienaganne – skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Zewnętrzna firma zajmująca się lutowaniem indukcyjnym gwarantuje stworzenie idealnego połączenia, które wytrzyma wiele lat użytkowania elementów stalowych lub aluminiowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.