W Rafinerii Gdańskiej z Grupy Orlen powstał zbiornik LPG o pojemności 1700 m sześc. Tym samym dobiega końca inwestycja, obejmująca też m.in. rozbudowę nalewaka kolejowego. Celem jest zwiększenie magazynowania i dystrybucji LPG - podał Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
Jak poinformował w najnowszym, marcowym wydaniu Magazyn GO!, w artykule pt. Potężny zbiornik LPG w Rafinerii Gdańskiej, do niedawana na terenie tamtejszego zakładu Grupy Orlen funkcjonowały cztery zbiorniki na to paliwo - teraz powstał piąty. W ramach projektu zbudowano również pompownię ekspedycyjną, która podaje produkt do nalewaków dla transportu kolejowego i autocysternami.
Dobiega końca jedna z ważniejszych inwestycji w Rafinerii Gdańskiej, której celem jest zwiększenie możliwości magazynowania i dystrybucji paliwa LPG z 800 do 1200 ton na dobę. Obejmuje ona budowę potężnego zbiornika LPG o pojemności 1700 metrów sześc. oraz rozbudowę nalewaka kolejowego i modernizację nalewaków samochodowych - przekazano w artykule. Wspomniano też, że produkcja LPG znacznie wzrosła w 2022 r. po uruchomieniu w Gdańsku nowych instalacji.
Ta inwestycja ma służyć zwiększeniu dystrybucji tego paliwa na polskim rynku i naszym partnerom: PKN Orlen i Aramco. Budżet projektu to około 67 mln zł, a jego zakończenie jest planowane na drugi kwartał 2023 r. - powiedział Marcin Piankowski, dyrektor ds. projektów i rozwoju w Rafinerii Gdańskiej, cytowany w publikacji.
Wyjaśniono, że nowy zbiornik LPG gdańskiej rafinerii ma średnicę blisko 6 metrów i 73 metry długości. Pojemność 1700 metrów sześc. pozwala na zatankowanie płynnym LPG z jednego zbiornika 40 autocystern lub 20 cystern kolejowych - wyliczono w artykule. Jak podkreślono, zgromadzonym w nim gazowym paliwem można też zatankować 29 tys. aut osobowych wyposażonych w instalację LPG z 50-litrowym zbiornikiem.
Zbiornik w Rafinerii Gdańskiej może magazynować LPG pod ciśnieniem 17 barów w temperaturze od minus 45 do plus 55 st. C. Zbiornik został osadzony, zmontowany i zasypany ziemią w tzw. parku zbiorników zakopcowanych.
- Cała inwestycja została ukończona już w 96 proc. Pozostały finalne prace, m.in. nad kalibracją urządzeń i wdrożeniem oprogramowania sterującego - podał w publikacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.