- Jesteśmy dziećmi Charkowa, miasta we wschodniej części Ukrainy, tam mijały nasze lata studenckie, tam stawialiśmy pierwsze kroki na ścieżce kariery artystycznej – mówią o sobie Anastasia Alfrova i Alexander Babich.
Może dlatego, że w Charkowie nie ma industrialnej architektury, zakochali się w Śląsku, postanowili tu zamieszkać i tworzyć.
Od prawie roku prowadzą sklepik w Muzeum Śląskim, gdzie dawniej fedrowała kopalnia Katowice.
– Kopalnie dostają drugie życie, jak to miejsce, w którym jesteśmy – stwierdzają. Widzą, że te pogórnicze obiekty mają przyszłość, a mieszkańcy regionu są dumni ze swojej historii i kultury. – Urzekło nas to podejście do tego dziedzictwa poprzemysłowego i zaczęliśmy rysować – mówią Anastasia i Alexander.
Jeszcze rok temu prowadzili galerię i kawiarnię w Świętochłowicach, lecz nadszedł czas, że musieli wybrać, czym chcą się zająć. Wygrała oczywiście działalność artystyczna. Kiedy zobaczyli informacje o przetargu na prowadzenie sklepiku w Muzeum Śląskim, stwierdzili, że spróbują swoich sił. – To miejsce bardzo nam się podobało. Nie liczyliśmy, że wygramy przetarg, a wygraliśmy – cieszy się Alexander.
W głowie artystów wciąż rodzą się nowe projekty.
Sklep nazywa się Arcydzieło. Jest też o tej samej nazwie strona internetowa, gdzie można znaleźć najciekawsze projekty. Oprócz ich własnych są tu też prace lokalnych rzemieślników, artystów. Bo, jak mówią, wiedzą, jak ciężko przebić się lokalnym twórcom. – My chcemy, żeby im było prościej, dlatego stawiamy na lokalnych artystów, ceramików, projektantów.
– Zrobiliśmy kolorowankę śląską. Można samemu pokolorować wieżę górniczą, stworzyć sobie własne dzieło, które można oprawić i powiesić na ścianie – mówią ukraińscy twórcy.
Z pasją prowadzą sklepik, gdzie można kupić między innymi dzieła artystów wystawiających w Muzeum Śląskim. – Na wystawie można zobaczyć sztukę Bogdana Kosaka, znanego śląskiego artysty, a u nas można kupić jego dzieło, filiżankę do herbaty lub espresso – dodaje Alexander.
Z własnych projektów zrobili na ten rok śląski kalendarz z grafikami kopalń. Jak mówią, to był ogromny sukces.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.