W lutym br. europejski rynek węgla był dobrze zaopatrzony, a popyt w formie transakcji spot - niewielki. Koniec miesiąca przyniósł niewielki wzrost cen; wzrosły też zapasy węgla w europejskich portach - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
Jak wskazano w opublikowanym w czwartek przez katowicki oddział ARP comiesięcznym podsumowaniu zagranicznych publikacji prasowych na temat światowego rynku węgla, początek lutego w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) nie przyniósł znaczącej aktywności handlowej, ożywienie zaobserwowano natomiast w końcówce miesiąca.
O ile początek miesiąca w obszarze europejskiego rynku ARA nie odnotował znaczącej aktywności, bowiem nie zwarto żadnej transakcji związanej z indeksem, to koniec lutego zwiększył aktywność przetargową, wzmacniając tym samym europejski rynek węgla i powodując niewielki wzrost cen - wskazano w opracowaniu.
Ostatni tygodniowy indeks CIF ARA, obrazujący ceny wskaźnikowego węgla energetycznego w trzech zachodnioeuropejskich portach, w notowaniu z 24 lutego wyniósł 149 USD za tonę węgla, wobec 136 USD za tonę w pierwszym tygodniu lutego.
Choć w lutym - jak podano w publikacji - europejski rynek węgla był generalnie dobrze zaopatrzony, a popyt spot niewielki, zapasy surowca w centrum przeładunkowym ARA wzrosły o 3,4 proc, do 5,9 mln ton w ostatnim dniu miesiąca.
Dodatkowym wsparciem cenowym dla europejskiego rynku CIF ARA pod koniec lutego - wskazują eksperci - był wzrost cen węgla indonezyjskiego, który w niespełna tydzień zdrożał o 19 proc.
Jak czytamy w opracowaniu ARP, na międzynarodowym rynku węgla z każdym kolejnym miesiącem reperkusje konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wydają się coraz bardziej tłumione na rzecz nowych wyzwań, jakie przed nim stoją.
W lutym wydarzeniem, które zdominowało sytuację na tym rynku, było wznowienie handlu australijsko-chińskiego po ponad dwuletniej przerwie - podano w analizie.
Pod koniec stycznia chińskie elektrownie wznowiły import australijskiego węgla - początkowo głównie węgla koksującego, wykorzystywanego do produkcji stali. Natomiast z początkiem lutego do Chin przypłynęły co najmniej dwa statki z węglem energetycznym, a kilka kolejnych było w drodze. W lutym dokonano wielu transakcji z udziałem australijskiego węgla i chińskich nabywców.
Na ograniczenie produkcji węgla w chińskich kopalniach i wzrost zainteresowania Chin m.in. węglem australijskim wpłynęła katastrofa w kopalni w Mongolii Wewnętrznej na północy kraju, która spowodowała wiele ofiar śmiertelnych. W następstwie wypadku samorządy w kilku regionach, w tym Mongolii Wewnętrznej, Shanxi i Shaanxi, nakazały producentom węgla, zwłaszcza kopalniom odkrywkowym, natychmiastowe przeprowadzenie kontroli bezpieczeństwa - podano w opracowaniu katowickiego oddziału ARP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.