Główny Instytut Górnictwa rozpoczął realizację projektu POMHAZ dotyczącego kompleksowej oceny zagrożeń na terenach pogórniczych dla potrzeb planowania przestrzennego. Jego celem jest poszerzenie wiedzy dotyczącej efektów oddziaływania górnictwa, takich jak osiadanie powierzchni, migracja gazów czy problemy hydrologiczne. Analizie poddane zostaną interakcje różnych zagrożeń związanych z zamkniętymi kopalniami węgla i ich konsekwencje dla rozwoju miast.
Dzięki realizacji projektu zostanie opracowana metodologia wspierająca planowanie przestrzenne na terenach pogórniczych, których zadaniem będzie ograniczanie niekorzystnych efektów i zagrożeń będących efektem zamykania kopalń węgla kamiennego. Metodologia ta zostanie sprawdzona i zastosowana w warunkach rzeczywistych w wybranych obszarach pogórniczych. Polskie miasta partnerskie projektu to Piekary Śląskie, Sosnowiec i Wałbrzych.
Mając na uwadze aktualny stan wiedzy oraz specyfikę terenów pogórniczych w różnych krajach europejskich, opracowanie wspólnego, europejskiego narzędzia zarządzania wieloma zagrożeniami występującymi na jednym terenie jest ważnym zadaniem.
Liderem projektu jest francuski instytut INERIS, a partnerami: centrum badawcze CERTH i firma zarządzająca dostawami energii Public Power Corporation z Grecji, akademia górnicza TU Bergakademie Freiberg i centrum badawcze zajmujące się terenami postamining FZN-THGA z Niemiec oraz Główny Instytut Górnictwa i Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz zainteresowane polskie miasta. Projekt obejmuje badania w europejskich regionach górniczych we Francji, Grecji, Niemczech, Polsce i Hiszpanii. Realizowany jest dzięki wsparciu Funduszu Badawczego Węgla i Stali.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.