Technologię budowy małych elektrowni SMR zaprezentowali w środę w Kielcach przedstawiciele firmy Rolls-Royce SMR. Brytyjski koncern przy wdrażaniu technologii w Polsce zamierza współpracować ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria.
Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria zawarła z Rolls-Royce SMR memorandum umożliwiające obu firmom współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych (SMR) w lutym. O założeniach współpracy mówiono w środę podczas konferencji zorganizowanej w ramach targów Enex w kieleckim ośrodku wystawienniczym.
Celem ŚGP Industria jest zbudowanie łańcucha dostaw zunifikowanych części i modułów do produkcji SMR zarówno na rynek polski, jak i na eksport. Jako lider Centralnego Klastra Wodorowego, ŚGP Industria ma również w planach uruchomienie do trzech reaktorów SMR w celu dekarbonizacji regionalnej infrastruktury energetycznej oraz do produkcji wodoru.
- Rozwiązania modułowe zaproponowane przez Rolls-Royce, tworzą potencjał dla polskich firm, do tego, aby weszły na wiele lat w łańcuch dostaw. Do tego typu przedsięwzięć potrzebne będą przez wiele lat specjalistyczne części, moduły i komponenty. Wchodząc w ten łańcuch dostaw, nasze przedsiębiorstwa automatycznie zasilą także w łańcuch eksportowy do inwestycji realizowanych w innych krajach - mówił w środę w Kielcach prezes Industrii Szczepan Ruman.
Dodawał, że ambitnym, ale realnym celem jest powstanie modułowej elektrowni w Polsce, być może w województwie świętokrzyskim, do 2032 roku.
- Tym, co nas wyróżnia na rynku, to projekty realizowane pod klucz od produktu do końcowej inwestycji - mówił Alan Woods z Rolls-Royce SMR.
Dodawał, że na reaktory modułowe produkowane przez Rolls-Royce SMR składa się z około 40 mln komponentów, dlatego kluczowa jest współpraca z lokalnymi firmami przy wdrażaniu tej technologii.
- Przy współpracy z grupą Industria będziemy decydowali o łańcuch dostaw, aby przy realizacji kontraktów zgromadzić wszystkich konstruktorów i podwykonawców. Razem z naszym partnerem będziemy robić rozeznanie, jak możemy współpracować z małymi i średnimi firmami z terenu województwa - mówił.
W spotkaniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
- Rolls-Royce to globalna marka, jeżeli więc w produkcję SMR-ów wejdą przedsiębiorstwa i podmioty gospodarcze funkcjonujące w regionie, będą one również dostępne w globalnym łańcuch wartości brytyjskiej firmy. Niesie to wzajemne korzyści dla obydwu stron- podkreślił wiceminister.
Dodawał, że Inicjatywa Grupy Przemysłowej Industria związana z powołaniem Centralnego Klastra Wodorowego Braci Łaszczyńskich to kapitalna propozycja związana z wykorzystaniem lokalnego potencjału intelektualnego, technologicznego i gospodarczego w oparciu m.in. o najlepsze uczelnie ziemie świętokrzyskiej.
Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, podkreślił, że współpraca z Rolls-Royce SMR to wielka szansa dla regionu świętokrzyskiego i spółek z grupy kapitałowej ARP.
- Dziś deklarujemy, że jesteśmy wiarygodnym partnerem, a polskie firmy z całą pewnością mogą być odpowiednim partnerem do współpracy przy realizacji budowy modułowych reaktorów jądrowych - stwierdził.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.