Klienci Taurona dysponują już ponad milionem liczników zdalnego odczytu (LZO). Do końca 2023 roku spółka planuje instalację kolejnych 100 tysięcy sztuk takich urządzeń - poinformowali przedstawiciele Taurona.
- Projekt instalacji inteligentnych liczników, to największe przedsięwzięcia w zakresie pomiarów i wykorzystania danych pomiarowych w polskiej energetyce. Zakładamy, że do 2030 roku wszyscy nasi klienci będą już dysponować inteligentnymi licznikami. Wymiana liczników realizuje założenia nowego modelu funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Polsce. Jesteśmy krajowym liderem w zakresie dostarczania energii elektrycznej, a masowa instalacja nowoczesnych urządzeń pomiarowych umożliwi nam efektywniejsze monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym i usprawnienie procesów obsługowych – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.
Jak wskazują przedstawiciele Taurona, dla coraz większej liczby klientów Taurona wymiana liczników oznacza automatyczny, rzeczywisty odczyt zużycia energii oraz możliwość kontrolowania i planowania zużycia energii w przygotowanej dla nich aplikacji. Tauron Dystrybucja dzięki instalacji inteligentnych liczników zyskuje możliwości automatycznego pozyskiwania danych o pracy sieci elektroenergetycznej.
- Milion liczników inteligentnych pracujących na naszej sieci to efekt kilku działań prowadzonych jednocześnie w ostatnich latach. Mam na myśli realizację programu AMIplus na terenie Wrocławia, instalację liczników zdalnego odczytu w ramach rynku mocy oraz bardzo duży wzrost liczby prosumentów. W ich przypadku wszystkie przyłączone do naszej sieci mikroinstalacje są wyposażone w inteligentny licznik dwukierunkowy – powiedział Radosław Pobol prezes Tauron Dystrybucja.
Liczniki inteligentne to element inteligentnej sieci elektroenergetycznej - Smart Grid, która umożliwia przesyłanie i przetwarzanie istotnych informacji dla pracy sieci elektroenergetycznej. Najważniejsze z nich to jakość energii elektrycznej, zużycie energii przez klientów i generacja energii ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych.
Wymiana liczników jest jednak tylko jednym z elementów budowanego systemu nowoczesnego zarzadzania siecią w oparciu o pozyskiwane dane pomiarowe. Jak wskazują przedstawiciele Taurona, nie mniej istotne jest skomunikowanie ich z systemem centralnym, przetwarzanie i analizowanie pozyskanych danych.
Jak poinformowali przedstawiciele Taurona, w 2023 r. w rozpoczyna się kolejny etap instalacji LZO na masową skalę. W drugiej połowie roku rozpoczną się wymiany liczników na terenie oddziałów Wrocław i Wałbrzych. Jednocześnie będą prowadzone planowe wymiany legalizacyjne liczników zdalnego odczytu, które już w 2015 r. były zainstalowane na terenie miasta Wrocław.
W latach 2023-2026 spółka planuje wymianę 2,7 mln liczników w oddziałach w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwicach, w latach 2025 - 2028 - wymianę 1,4 mln liczników w oddziałach w Krakowie i Tarnowie, a w latach 2027- 2030 wymianę 1,8 mln liczników w oddziałach w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i Częstochowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.