Zespół Oddziałów PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen udostępnił informację na temat ilości pozyskanej siarki z eksploatowanych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.
- W roku 2022 oddział w Zielonej Górze wyprodukował około 51 tys. ton siarki, a oddział w Sanoku pozyskał z gazu ziemnego 400 ton siarki. W Sanoku siarka stanowi odpad, który przekazywany jest do utylizacji - informuje PGNiG.
W Zielonej Górze największe ilości siarki w roku 2022 dostarczyły trzy kopalnie: KRNiGZ Dębno (złoże ropno – gazowe Barnówko – Mostno – Buszewo), KRNiGZ Zielin (złoża Górzyca i Kamień Mały) i KRNiGZ Lubiatów (złoża Lubiatów, Międzychód, Grotów). To kopalnie położone w północno-zachodniej części Polski.
Siarka wydobyta w Oddziale w Zielonej Górze transportowana była do odbiorców drogą kolejową w wagonach typu cysterny lub samochodami. Drogą kolejową wyjechało prawie 63 proc. pozyskiwanej siarki.
W minionym roku zanotowano jedno niepożądane zdarzenie. W listopadzie 2022 r. na terenie KRNiGZ Dębno miała miejsce awaria techniczna urządzenia służącego do przeładunku stopionej siarki z obiektowego zbiornika magazynowego na zbiorniki transportowe. Jedynym skutkiem tej awarii było dwutygodniowe wyłączenie urządzenia z eksploatacji.
Ubiegłoroczne wydobycie siarki nie odbiega specjalnie od poziomu osiąganego w minionych latach. Przykładowo w 2019 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało ze złóż niemal 50 tys. ton tego surowca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.