Dopiero po tym, jak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA stało się częścią Polskiego Koncernu Naftowego Orlen podjęta została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego ze złoża Kamień Pomorski. Wcześniej 25 października 2022 r. o wstrzymanie się z wydaniem decyzji wnioskował Dyrektor Wsparcia Prac Geologicznych PGNiG, motywując to planowanym połączeniem spółek.
Ostatecznie procedura została dokończona półtora miesiąca po połączeniu obu firm. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał decyzję, stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu ropy naftowej i towarzyszącego gazu ziemnego ze złoża Kamień Pomorski.
Cała procedura konieczna była ze względu na uwarunkowania prawne. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w związku z eksploatacją złoża ropy naftowej i towarzyszącego gazu ziemnego Kamień Pomorski postanowiło w tym roku ubiegać się o przedłużenie ważności koncesji na wydobywanie kopalin ze złoża. Złoże to objęte jest obszarem i terenem górniczym Buniewice I. Uzyskanie przedłużenia ważności decyzji koncesyjnej stanowi bowiem niezbędny warunek, kontynuacji eksploatacji złoża Kamień Pomorski.
Jak dotąd eksploatacja ropy i gazu ze złoża Kamień Pomorski w obszarze i terenem górniczym Buniewice I prowadzona jest m.in. na podstawie decyzji koncesyjnej nr 99/93 z dnia 28 czerwca 1993 r. z późniejszymi zmianami. Koncesja ta, wydana przez Ministra Obrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, ważna jest do 21 czerwca 2023 r. Prócz tego spółka posiadała uwarunkowania zawarte w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia wydane przez RDOŚ w Szczecinie 7 stycznia 2014 r.
Złoże Kamień Pomorski znajduje się na wyspie Chrząszczewskiej i na Wyspie Wolin. Kopalnia Ropy Naftowej Kamień Pomorski posiada obiekty usytuowane na terenie gmin Kamień Pomorski, Dziwnów oraz Wolin. Ośrodek produkcyjny Kamień Pomorski wraz z odwiertem Kamień Pomorski-4 znajduje się na terenie miejscowości Buniewice i Chrząszczewo w gminie Kamień Pomorski. Prócz tego w skład kopalni wchodzi m. in. Ośrodek Produkcyjny Zastań w gminie Wolin.
Szczeciński RDOŚ przeprowadził analizę potencjalnego wpływu inwestycji na obszary chronione, znajdujące się w pobliżu kopalni. Wśród nich znalazł się m. in. Obszar Natura 2000 Zatoka Pomorska PLB990003, odległy o około 3 km od ośrodka produkcyjnego Zastań. Spotkać tam można takie ptaki, jak m. in. lodówka, markaczka czy uhla. „Znaczne oddalenie inwestycji od granic przedmiotowego obszaru Natura 2000 oraz fakt, iż w związku z przedmiotowym przedsięwzięciem nie jest zaplanowane wprowadzanie nowych obiektów kubaturowych, przekształcanie powierzchni ziemi, zmian w technologii, ani modernizacja obiektów technologicznych, pozwala wykluczyć ryzyko wpływu inwestycji na ww. przedmioty ochrony obszaru” - zapisano w decyzji RDOŚ.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.