Jak wynika z pisma przedstawicieli organizacji związkowych wysłanego do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, póki co fiaskiem zakończyły negocjacje płacowe. Związkowcy przedstawili postulat podwyżki wynagrodzeń o 25 proc. argumentując, że taka podwyżka pozwoli na realny wzrost wynagrodzeń przy rekordowo wysokiej inflacji.
Pismo w poniedziałek, 19 grudnia, wystosowali do zarządu spółki przedstawicielen Reprezentatywnych Organizacji Związkowych JSW (Solidarności, ZZG oraz Kadry). Jak argumentują przedstawiciele strony związkowej, wysłali je z uwagi na brak woli zarządu do zawarcia porozumień w kwestiach podwyżki wynagrodzeń, wartości deputatu węglowego i posiłków regeneracyjnych (w tej kwestii w środę, 21 grudnia zawarto już porozumienie - o szczegółach piszemy tutaj) oraz ujednolicenia płac. Związkowcy zaznaczyli, że pismo jest „ostatnią próbą skłonienia Pracodawcy do poważnego potraktowania pracowników Spółki i spełnienia ich słusznych oczekiwań”.
„W związku z lakoniczną odpowiedzią z dnia 13.12.2022 r. na postulaty zgłoszone na posiedzeniu Pomocniczego Komitetu Sterującego w ramach JSW S.A. 12.12.2022 r., przez Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW S.A., w której bez jakiegokolwiek uzasadnienia odrzucono propozycję wzrostu płac o 25 proc. od 01.01.2023 r. i nie poruszono kwestii ujednolicenia umów o pracę i wynagrodzeń na tych samych stanowiskach pracy wnosimy o spotkanie z Zarządem do dnia 30.12.2023 r., najlepiej w terminie pomiędzy 27.12.2023 r. a 30.12.2023 r.” - napisali w piśmie przedstawiciele strony związkowej.
„Brak konstruktywnych rozmów w tych tematach, które doprowadzą do szybkiego rozwiązania problemu spadku płacy realnej w Spółce i ujednolicenia wynagrodzeń zmusi Stronę Społeczną do podjęcia działań przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych” – czytamy dalej w dokumencie.
W dalszej części pisma, uzasadniając swoje żądania związkowcy wskazują m.in. że sytuacja finansowa JSW jest bardzo dobra. Przypominają też, że w 2022 roku w JSW miała miejsce jedna podwyżka w wysokości 10 proc., a jednorazowa premia zrekompensowała jedynie spadek płacy realnej. Powołują się również na sytuację największej spółki węglowej - Polskiej Grupy Górniczej, której pracownikom umowa społeczna gwarantuje wzrost wynagrodzeń o 1 proc. powyżej inflacji.
Również w poniedziałek (19 grudnia) przedstawiciele Reprezentatywnych Organizacji Związkowych JSW wysłali pismo dotyczące postulatów płacowych do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Wnioskują w nim o spotkanie z wicepremierem.
„Ze względu na wagę spraw, jakie chcemy poruszyć na spotkaniu, wnosimy o wyznaczenie spotkania w jak najbliższym możliwym terminie w celu zapobieżenia eskalacji konfliktu w JSW” – napisali związkowcy w piśmie do wicepremiera Sasina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy autor tego artykułu pisze to na trzeźwo?
Pasożyty...
No to jest podwyżka, jestem pod wrażeniem ZZ JSW .