Internetowy portal Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Wydobywczego, Rud Metali i Surowców Przemysłowych (European Association of Mining Industries, Metal Ores & Industrial Minerals) w skrócie znany jako Euromines z siedzibą w Brukseli, od 1 styczna będzie mieć nowego prezesa.
Został nim Jan Mostrὃm prezes szwedzkiego producenta rudy żelaza LKAB (Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag). Portal podkreśla, że był on prezesem ds. operacji górniczych w firmie Boliden, a także posiada rozległ doświadczenie na wyższych stanowiskach w branży wydobywczej.
Z tej okazji złożył on oświadczenie, w którym napisał: „Europa znajduje się na rozdrożu i musi pilnie podjąć właściwe decyzje. Czy nadal będziemy zlecać produkcję surowców na potrzeby czystej i cyfrowej transformacji oraz zwiększać presję na środowisko w innych częściach świata? A może Europa powinna je produkować odpowiedzialnie? Europejski przemysł górniczy jest zawsze gotowy do wniesienia wkładu w dostawy zrównoważonych surowców. Dlatego z niecierpliwością czekamy na przyszły rok, kiedy UE określi podstawowe przepisy w nadchodzącej ustawie o surowcach krytycznych, która ukształtuje przyszłość naszej branży”.
Trudno nie przecenić tego górniczego stowarzyszenia, jako europejskiego partnera zawodowego i społecznego dla władz Unii Europejskiej. Organizacja ta została założona w 1996 roku w celu reprezentowania kilku krajowych stowarzyszeń górniczych, głównie z Europy Zachodniej.
Obecnie stowarzyszenie jest uznanym przedstawicielem europejskiego przemysłu wydobywczego metali i surowców, które reprezentuje 19 narodowych federacji europejskich oraz 28 firm jako bezpośrednich członków z całej Europy. W sumie duże i małe firmy członkowskie oraz ich filie w Europie i innych częściach świata zapewniają miejsca pracy dla ponad 350 tys. osób. Dzięki działalności i operacjom tych członków produkowane są ponad 42 różne metale i minerały.
W przypadku niektórych metali i surowców Europa jest wiodącym światowym ich producentem. Polskę reprezentuje tylko jedna firma jaką jest KGHM Polska Miedź w Lubinie. Kamil Orla - dyrektor Departamentu Regulacji KGHM PM jest członkiem Komitetu Wykonawczego Euromines.
Od początku istnienia tego stowarzyszenia najważniejsze w nim funkcje pełnią jego szwedzcy założyciele wywodzący się z firmy LKAB. Jest to szwedzka firma górnicza należąca do rządu. Wydobywa ona rudę żelaza w Kirunie i w Malmberget w północnej Szwecji.
Firma powstała w 1890 roku, a od lat 50-tych jest w 100 proc. własnością państwa.. Od 2021 roku LKAB zatrudnia ponad 4500 pracowników w 12 krajach. Ruda żelaza jest przetwarzana na granulki i spiek, który jest transportowany pociągami do portów w Narwiku i Luleå oraz do huty w Luleå.
Ich produkcja jest sprzedawana na całym świecie, a głównymi rynkami są europejskie huty, a także Afryka Północna, Bliski Wschód i Azja Południowo-Wschodnia. Jej dochód netto wynosi ok.700 mln USD rocznie, czyli ok. 120 - 150 tys. USD na jednego górnika.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.