Kulminacyjnym punktem obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach był w piątek, 16 grudnia, Apel Poległych przed Pomnikiem-Krzyżem.
Po mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik na placu Solidarności. Kompania honorowa Wojska Polskiego 34 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oddała salwę honorową. Odczytano Apel Poległych.
Przedstawiciele rodzin poległych górników, władz państwowych z ministrem Andrzejem Derą, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta, wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem i wojewodą katowickim Jarosławem Wieczorkiem, samorządowych z prezydentem Katowic Marcinem Krupą, kierownictwa Polskiej Grupy Górniczej i kopalni Staszic-Wujek, związkowcy z przewodniczącym śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominikiem Kolorzem i mieszkańcy miasta oddali hołd zamordowanym górnikom.
U stóp Pomnika-Krzyża zostały złożone wieńce i kwiaty.
Tego samego dnia przed południem odbył się po raz dziewiąty Bieg Dziewięciu Górników. W imprezie wzięło udział blisko 900 osób z 86 szkół Śląska i Zagłębia.
Protest w katowickiej kopalni Wujek rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego, na wieść o zatrzymaniu szefa zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka. W wyniku pacyfikacji kopalni przez siły milicyjne i wojsko 16 grudnia 1981 r. zginęli: Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Zenon Zając, Zbigniew Wilk, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński i Joachim Gnida. 23 górników zostało rannych od kul, a wielu odniosło lżejsze obrażenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.