Do późnych godzin wieczornych bawili się w piątek, 2 grudnia, uczestnicy Ogólnopolskiego Barbórkowego Spotkania Gwarków. Odbyło się ono w hali gliwickiej Areny, dokąd uczestnicy uroczystości przeszli w orszaku spod gmachu Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Do górników specjalne przesłanie wystosował z okazji ich święta prezydent RP Andrzej Duda, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.
W swym liście podkreślił, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę pilnych przeobrażeń wymagają kwestie bezpieczeństwa gospodarki i energetyki w całej Unii Europejskiej.
- Taki namysł trwa również w Polsce. Oczekuję, że już wkrótce zaowocuje on konkretnymi rozwiązaniami i decyzjami służącymi ochronie najważniejszych interesów naszego państwa i narodu, ale tez respektującymi wypracowane dotąd standardy dialogu społecznego oraz wymogi sprawiedliwej transformacji energetycznej. Potrzeba nam spokoju, jedności i solidarności. Jestem przekonany, że Polska wyjdzie z tej próby obronną ręką – napisał Andrzej Duda.
Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska oraz Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, a także kadra menedżerska spółek węglowych, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele związków zawodowych.
Uczestnicy spotkania złożyli hołd górnikom, którzy oddali swe życie na posterunku pracy.
- Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność będą od tej pory co roku organizować takie właśnie obchodny górniczego święta. Będziemy zapraszać na nie przedstawicieli zakładów górniczych z całego kraju, także emerytowanych górników. Chcemy wspólnie manifestować przywiązaniem do pięknych górniczych tradycji, które budują Śląsk – powiedział prof. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
W ramach spotkania gwarków odbył się tradycyjny skok przez skórę, zorganizowano również tradycyjną karczmę gwarecką, podczas której wszystkich zgromadzonych na sali bawił swymi skeczami kabaret Rak.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.