Sześćdziesiąt lat temu, 21 listopada 1962 r. pierwszych siedmiu bytomskich górników przyjechało do Jarosławia. Ich zadaniem było wziąć udział w zabezpieczeniu komór i korytarzy piwnicznych pod jarosławską starówką. Tym samy rozpoczęła się trwająca wiele lat akcja, dzięki której uratowano to miasto przed koniecznością wyburzenia zabytkowej dzielnicy.
Przedsiębiorstwo Robót Górniczych z Bytomia zostało zaangażowane w te działania za sprawą pracowników naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. To oni ocenili, że bez fachowej pomocy górników nie obejdzie się w tym przypadku. Położone nad rzeką San miasto Jarosław zmagało się od lat z problemem pękania murów i fundamentów budowli, co prowadziło do zawaleń bądź wyburzeń. Przyczyną były wody opadowe, spływające do piwnic wydrążonych w lessowym podłożu. Właśnie te rozległe piwnice pod miastem wymagały zabezpieczenia.
Nadzór merytoryczny nad akcją zabezpieczania miasta aż do śmierci w 1966 r. sprawował prof. Feliks Zalewski z AGH. Bytomskie PRG rozgościło się w jednym z pomieszczeń jarosławskiego ratusza, stojącego na środku rynku. Interesantów wchodzących do biura PRG w ratuszu najbardziej mógł zaskoczyć widok kopalnianej markowni - pomieszczenia nieodzownego w górniczym fachu. W gronie pierwszych górników, jacy podjęli pracę w podziemiach Jarosławia, byli m.in. rębacz przodowy Jerzy Kołodziej, mechanik Józef Lesz, brygadzista murarski Joachim Plachetka czy młodszy górnik Walter Sieroń.
Prace zabezpieczające w jarosławskich podziemiach trwały wiele lat. Przedsiębiorstwo Robót Górniczych z Bytomia pracowało w mieście do 1991 r. Potem miasto zdecydowało się na Zakład Robót Budowlano-Górniczych, którego oferta w warunkach gospodarki rynkowej okazała się tańsza.
Lata pracy PRG nie były bezowocne. Uratowano stare miasto, zlikwidowano zagrażające budynkom piwnice, a część podziemi zachowano. Tak powstała Podziemna trasa turystyczna im. Feliksa Zalewskiego, gdzie umieszczono też tablicę upamiętniającą pracę górnośląskich górników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.