Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla inicjuje współpracę samorządów i składów węgla. To cenna inicjatywa. Bez niej samorządy nie poradzą sobie z dystrybucją paliwa wśród mieszkańców, zaś składom grozi zamknięcie.
- Projekt ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe został uchwalony przez Sejm i przekazany do Senatu, gdzie zostanie rozpatrzony 26 października 2022 r. W związku z szybko postępującymi pracami nad tymi przepisami Izba podjęła działania, których celem jest wypracowanie współpracy pomiędzy sprzedawcami węgla oraz samorządami - informuje Łukasz Horbacz, prezes IGSPW.
Dodaje, że IGSPW rozesłała oficjalne pismo do urzędów gmin, w którym przedstawiła podstawowe obowiązki związane z przystąpieniem przez gminy do modelu preferencyjnej sprzedaży węgla, a także formy, w jakich gmina może realizować to zadanie. Jedną z nich jest wsparcie sprzedawców węgla, które mogą zaoferować gminom członkowie Izby.
- W piśmie poinformowaliśmy gminy o możliwości przesyłania do nas zgłoszeń chęci nawiązania współpracy z zewnętrznym partnerem. Izba w odpowiedzi na takie zgłoszenie może połączyć gminę z odpowiednim sprzedawcą, który znajduje się blisko i dysponuje odpowiednią infrastrukturą sprzedażową. Zaproponowaliśmy również, by gminy łączyły się w większe grupy, do których Izba może przydzielić kilku partnerów w celu obsługi danego obszaru - podkreśla Horbacz.
- Jako Izba jesteśmy otwarci na współpracę z gminami, które chcą zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do węgla oferowanego po cenie preferencyjnej. Członkowie IGSPW dysponują profesjonalną wiedzą z zakresu sprzedaży węgla oraz zapleczem logistycznym, dzięki czemu są w stanie zaoferować samorządom korzystne i atrakcyjne formy współpracy - dodaje.
Przypominamy, że UOKiK skontrolował w ostatnich dniach składy węgla w całym kraju. Nie potwierdzono rzekomych nieprawidłowości, m.in. zawyżanych marż i ukrywania części towaru, by sprzedać go drożej. Urząd podkreślił, że winę za problemy z węglem należy złożyć na karb ataku Rosji na Ukrainę, embarga i kryzysu energetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.