Grupa Tauron, która w ciągu najbliższych 10 lat zamierza wyposażyć wszystkich swoich klientów w liczniki ze zdalnym odczytem danych, pilotażowo testuje dwie wykorzystywane do tego celu technologie: PLC G3 oraz GSM - podał w poniedziałek, 17 października, Tauron, dostarczający energię do 5,7 mln odbiorców.
Obecnie liczniki ze zdalnym odczytem ma blisko milion klientów Taurona. Odbiorcy korzystający z tzw. inteligentnych liczników zyskują możliwość automatycznego kontrolowania zużycia energii, a co za tym idzie - bardziej świadomego jej wykorzystywania.
Tauron zrealizował największy dotąd w Polsce projekt wymiany liczników na inteligentne, pod nazwą AMIPlus Smart City Wrocław. Dzięki rozpoczętym osiem lat temu działaniom, obecnie w aglomeracji wrocławskiej w sieci spółki Tauron Dystrybucja pracuje kilkaset tysięcy takich liczników. Są to urządzenia kilku producentów, które w pełni współdziałają i komunikują się ze sobą w sieci energetycznej. Liczniki zainstalowane we Wrocławiu pracują w technologii komunikacyjnej PLC opartej na protokole OSGP.
Obecnie w ramach programu AMIplus trwają prace zmierzające do wymiany liczników na urządzenia ze zdalnym odczytem w kolejnych regionach. W wyborze technologii mają pomóc trwające pilotaże, w ramach których są testowane różne rozwiązania komunikacyjne wykorzystywane do transmisji danych z liczników - technologie PLC G3 oraz GSM.
Technologię PLC G3 przetestowano na terenie oddziału Taurona w Tarnowie, gdzie zainstalowano kilka tysięcy liczników wraz z koncentratorami danych. W ramach drugiego pilotażu sprawdzane są możliwości zastosowania na masową skalę technologii komunikacyjnej GSM.
Tauron Dystrybucja zainstaluje u klientów kilkanaście tysięcy liczników zdalnego odczytu tego typu. Do pilotażu wybrano zróżnicowane lokalizacje - instalacje będą realizowane zarówno na terenach miejskich, jaki i wiejskich, m.in. w Katowicach, Krakowie, Legnicy, Dąbrowie Tarnowskiej, Bukowinie Tatrzańskiej czy Mykanowie - podała Grupa Tauron w poniedziałkowym komunikacie.
Pilotaż służy sprawdzeniu, w jaki sposób działają liczniki zainstalowane w budynkach wielorodzinnych (np. na klatkach schodowych, w mieszkaniach czy garażach) oraz w zabudowie oddalonej od miast, w tym na terenach przygranicznych i górzystych. Zapewni to możliwość weryfikacji działania systemu z zainstalowanymi licznikami GSM w różnych warunkach. Różnice testowe obejmą zakres siły i zasięgu sygnału GSM różnych operatorów, a także zmienny zakres zakłóceń wpływających na transmisje danych w sieciach komórkowych.
Wybór standardu i technologii komunikacji dla liczników zdalnego odczytu jest jednym z kluczowych elementów wpływających na skuteczność całego procesu wdrażania inteligentnego opomiarowania. Po zakończeniu pilotaży będziemy decydować o wyborze i skali dywersyfikacji wykorzystywanych technologii zdalnego odczytu na kolejnych etapach realizacji programu AMIplus - wyjaśnił prezes spółki Tauron Dystrybucja Robert Zasina, cytowany w poniedziałkowym komunikacie Grupy.
Dla każdego z kolejnych etapów realizacji programu AMIplus Tauron zamierza wybierać technologię komunikacyjną najlepiej odpowiadającą potrzebom i najkorzystniejszą ze względu na możliwości technologiczne i warunki cenowe.
Obowiązek wymiany liczników w określonym terminie wynika z nowelizacji Prawa energetycznego. Zgodnie z przepisami, do 4 lipca 2031 r. 100 proc. odbiorców końcowych w całej Polsce powinno być wyposażonych w licznik zdalnego odczytu. Także unijne regulacje przewidują, że do 2028 r. spółki dystrybucyjne wyposażą w takie urządzenia 80 proc. swoich indywidualnych odbiorców - w Tauronie oznacza to ok. 5,1 mln klientów. Dwa lata później, pod koniec roku 2030, liczba takich liczników ma wzrosnąć w Grupie do ok. 6 mln.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.