W poniedziałek, 5 września, mają się rozpocząć się prace torowe na linii kolejowej prowdzącej do ekspedytu PGNiG Barnówko. Tym samym przez kilka tygodni nie będzie możliwości wyprawiania pociągów z ropą naftową i siarką. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest jedynym beneficjetem funkcjonowania tej jednotorowej trasy.
- Zgodnie z przekazywanymi informacjami, rozpoczęcie prac w torze głównym stacji Dębno Lubuskie na linii kolejowej nr 430 Barnówko – Kostrzyn planowane jest od 5 września br., a zakończenie w październiku br. Zapewni to sprawne i bezpieczne przejazdy pociągów. Wykonawcą jest ZRK DOM Sp. z o.o. Inwestycję uzgodniono z PGNiG - informuje Radosław Śledziński z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Jendotorowa niezelektryfikowana linia kolejowa nr 430 to pozostałość danwgo korytarza komunikacyjnego łączącego Kostrzyn nad Odrą ze Stargardem przez Barnówko i Myślibórz. Trasa znajduje się w większości na terenie województwa zachodniopomoskiego. Obecnie jest to ślepo zakończona linia licząca 22 km. Tor dochodzi tylko do Barnówka, gdzie w ekspedycie PGNiG następuje napełnianie wagonów-cystern ropą naftową lub siarką.
- Obecnie przewidywana jest odcinkowa wymiana nawierzchni kolejowej między Dębnem a Kostrzynem. W ramach prac planowane jest zastosowanie toru bezstykowego, częściową zabudowę nowych szyn i uzupełnienie podsypki tłuczniowej. Trasa zostanie przystosowana do prędkości 40 km/h. Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa m.in. przy przejazdach kolejowo-drogowych przewidziano ograniczenia prędkości. Obecnie około 25-kilometrowy odcinek pociągi pokonują w około 75 min, natomiast po zakończeniu prac przewidywany czas przejazdu wyniesie około 40 min - dodaje Radosław Śledziński.
To już kolejna inwestycja, mająca usprawnić przewozy na tej trasie. Poprzednia miała miejsce dwa lata temu. Od 24 sierpnia 2020 r. do późnej jesieni przeprowadzono prace w kilku miejscach, m.in. zdemontowano stary i zbudowano nowy wiadukt kolejowy koło wsi Dąbroszyn, nad drogą wojewódzką nr 129 Dąbroszy - Sarbinowo.
Ekspedyt Barnówko funkcjonuje od 2000 r. Z jego mocy przerobowych korzysta pobliska kopalnia Dębno. Według stanu na koniec maja 2022 r. kopalnia sczerpała 12,9 proc. zasobów geologicznych ropy naftowej i 23,5 proc. zasobów geologicznych gazu ziemnego złoża Barnówko-Mostno-Buszewo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.