W Jastrzębiu-Zdroju odbyły się 3 bm. uroczystości 42 rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Uczestniczył w nich premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu wziął udział we mszy św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, następnie złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym Porozumienie Jastrzębskie przy ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka oraz przy obelisku pamięci Tadeusza Jedynaka – nieżyjącego już sygnatariusza porozumienia, jednego z liderów śląskiej Solidarności lat 80. ub. stulecia.
Podczas uroczystości obecni byli m.in.: biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszewski, wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, minister w Kancelarii Premiera Michał Wójcik i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentowała Agnieszka Lenartowicz-Łysik. Hołd bohaterom tamtych dni oddali także śląscy europarlamentarzyści, posłowie, senatorowie, szefowie spółek węglowych, instytucji związanych z górnictwem węgla kamiennego, dyrektorzy kopalń, samorządowcy i związkowcy z liderem Solidarności Piotrem Dudą na czele.
Przybył także także Grzegorz Stawski, jeden z sygnotariuszy porozumienia.
„Dziś przypada 42 rocznica podpisania Porozumienia w Jastrzębiu Zdroju. Porozumienie podpisano przy Kopalni Węgla Kamiennego Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka), a jedną z jego zasług było wywalczenie wolnych sobót dla ogółu polskich pracowników” – napisał wcześniej na Facebooku szef rządu. Przed pomnikiem bowiem nie wygłoszono żadnego przemówienia.
Prowadzący uroczystość wspomniał jedynie, że zawarte 3 września 1980 r. w Jastrzębiu-Zdroju porozumienie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym wówczas między władzą a strajkującymi robotnikami.
Przypomnijmy, że w Porozumieniu Jastrzębskim potwierdzono wszystkie ustalenia gdańskie oraz zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, oznaczający konieczność pracy siedem dni w tygodniu i niszczący więzi rodzinne. Kluczowym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia wszystkich wolnych sobót i niedziel. Górnicy wywalczyli też m.in. podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. Władza zgodziła się też na wiele branżowych postulatów pracowników kopalń.
Podczas poprzedzającej uroczystości przed Pomnikiem mszy świętej, katowicki biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski mówił m.in. że Porozumienie Jastrzębskie jest wezwaniem do poszanowania wolności, szacunku i godności człowieka, do przestrzegania jego praw w duchu miłości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.