Grupa Energetyczna ČEZ stanie się 100 proc. właścicielem czeskiej spółki energetyki jądrowej Škoda JS – podała Czeska Agencja Prasowa ČTK.
ČEZ realizuje transakcję we współpracy z Wood & Company, która będzie posiadała udziały do czasu zatwierdzenia transakcji przez organy antymonopolowe.
Spółka akcyjna Škoda JS jest jedną z wiodących europejskich firm inżynieryjno-produkcyjnych z doświadczeniem w budowie i serwisowaniu elektrowni jądrowych. Historia dzisiejszej Škody JS rozpoczyna się w 1956 r. W okresie swojego istnienia firma dostarczała jednostki inwestycyjne, urządzenia i serwis dla elektrowni jądrowych, reaktorów badawczych i magazynów wypalonego paliwa w Europie Środkowo-Wschodniej, Skandynawii, Francji, Niemczech, USA, Austrii, Finlandii, Belgii, ChRL, Armenii oraz w innych krajach.
Škoda JS wyprodukowała i dostarczyła 21 kompletnych reaktorów jądrowych VVER 440 i trzy reaktory VVER 1000. Od lat 90. ub. wieku skoncentrowała się również na rynkach i technologiach zachodnich. Współpracuje z wiodącymi światowymi firmami w tej dziedzinie. Obecnie inżynieria, produkcja i usługi mają równy udział w sprzedaży firmy, a około połowa obrotów firmy pochodzi z eksportu. Firma osiąga roczną sprzedaż od około 3,5 do czterech mld koron. Prawie połowę swojej sprzedaży realizuje w eksporcie sprzętu i usług. Zatrudnia ponad 1000 wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
Zysk netto grupy energetycznej ČEZ w 2021 r. osiągnął 9,9 mld koron, co oznacza wzrost o 81 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Z drugiej strony, po skorygowaniu o nadzwyczajne efekty, spadła o 3 proc. rok do roku do 22,3 mld koron. Większościowym udziałowcem grupy jest państwo, które za pośrednictwem Ministerstwa Finansów posiada około 70 proc. akcji.
Plzeňská Škoda, dawniej ŠKODA Nuclear Engineering, odnotowała w 2020 r. zysk przed opodatkowaniem w wysokości ponad 122 mln koron przy przychodach przekraczających 3,3 mld CZK. Przychody, według międzynarodowych standardów rachunkowości MSS,F były o 30 proc. niższe rok do roku, zysk spadł o połowę. Powodem były skutki pandemii koronawirusa, co oznaczało również ograniczenie ruchów transgranicznych. Ubiegłoroczne wyniki nie są jeszcze dostępne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.