Nie tylko wojna Rosji z Ukrainą skłania do zwiększenia krajowych rezerw gazu. Zgodnie z trendami rynkowymi i z większością dostępnych prognoz, zapotrzebowanie na gaz ziemny w Polsce będzie rosnąć. Z tego względu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi prace analityczne i projektowe dotyczące możliwości rozbudowy pojemności magazynowych w najbliższych latach.
- PGNiG traktuje magazyny gazu jako bardzo istotny element budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i zaspokajania potrzeb bilansowych Spółki. Zgodnie ze Strategią Grupy Kapitałowej, PGNiG dąży do tego, aby pojemności magazynowe były dostosowane do popytu na rynku gazu - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
W latach 2010-2021 PGNiG niemal dwukrotnie zwiększyło pojemność czynną krajowych magazynów gazu wysokometanowego. Wzrost był kilkudziesięcioprocentowy – z 1,7 mld m sześc. do 3,2 mld m sześc. Spółka dysponuje obecnie siedmioma magazynami gazu. Dwa z nich to magazyny kawernowe – KPMG Mogilno i Kosakowo, które charakteryzują się bardzo dużą mocą zatłaczania i oddawania paliwa.
- Ta wysoka elastyczność pracy ma zasadnicze znaczenie w przypadku ewentualnych sytuacji kryzysowych, na przykład wystąpienia nagłych niedoborów gazu w sieci przesyłowej w skutek przerwania dostaw. Magazyny kawernowe PGNiG mają pojemność 0,89 mld m sześc. W październiku 2021 r. PGNiG zakończyło rozbudowę klastra B w KPMG Kosakowo o pojemności 154 mln m sześc. Pozostałe magazyny gazu wysokometanowego należące do PGNiG to magazyny złożowe - wyjaśnia Biuro Prasowe PGNiG.
Istotną kwestią jest zabezpieczenie podziemnych magazynów gazu przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. PGNiG oraz Gas Storage Poland, które pełni rolę Operatora Systemu Magazynowania Gazu, prowadzą stałą analizę potencjalnych zagrożeń dla infrastruktury magazynowej i jej właściwego funkcjonowania. Działania ograniczające możliwość wystąpienia takich zagrożeń oraz ograniczające ich ewentualne skutki są prowadzone na bieżąco. Szczegóły z przyczyn oczywistych mają charakter poufny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.