Dziś, 30 listopada, w Katowicach oficjalnie odsłonięto mural poświęcony pamięci dziewięciu górników z KWK Wujek, którzy przed 40 laty, 16 grudnia 1981 r. oddali życie za wolność i solidarność. Mural powstał dzięki oddolnej, społecznej inicjatywie, wspieranej przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności – poinformowała na twitterze Polska Grupa Górnicza. Mural powstał na katowickiej Załęskiej Hałdzie, przy ul. Dobrego Uroku, w pobliżu kopalni, a przygotowali go kibice GKS Katowice.
Górnicy z Wujka zastrajkowali po wprowadzeniu stanu wojennego, na wieść o aresztowaniu szefa zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka. 14 grudnia 1981 r. pierwsza zmiana rozpoczęła strajk, żądając zwolnienia z więzienia przewodniczącego i innych działaczy Solidarności. Do strajku przyłączali się górnicy z kolejnych zmian, którzy sformułowali dalsze postulaty - zniesienia stanu wojennego i przywrócenia działalności Solidarności.
16 grudnia kopalnię otoczyły oddziały ZOMO i wojska z czołgami i wozami pancernymi. Negocjacje strajkujących z władzami nie przyniosły rezultatu. Przed godziną 11. czołgi sforsowały kopalniany mur, a zomowcy wkroczyli na teren zakładu. Padły strzały. Na miejscu zginęło sześciu górników, jeden umarł kilka godzin po operacji, dwóch kolejnych na początku stycznia 1982 r.
To nie pierwszy mural ku czci 9 z Wujka. W 2018 r. obok Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności odsłonięto mural, którego autorem jest francuski artysta o pseudonimie „Al Sticking”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.