REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
21 października 2021 16:02 Portal gospodarka i ludzie Rozmawiał: Janusz Mincewicz 1.3 tys. odsłon

W pierwszej połowie 2021 roku Europejczycy zainwestowali w fundusze inwestycyje aż 430 mld euro!

- Ujemne realne stopy procentowe w połączeniu z rosnącą zamożnością Polaków oraz wysokim PKB sprzyjają inwestowaniu w fundusze inwestycyjne - mówi Mariusz Jagodzński
fot: Materiały prasowe

 - Ujemne realne stopy procentowe w połączeniu z rosnącą zamożnością Polaków oraz wysokim PKB sprzyjają inwestowaniu w fundusze – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka I Ludzie MARIUSZ JAGODZIŃSKI, prezes AgioFunds TFI SA.

Czy już widać popandemiczne ożywienie w funduszach inwestycyjnych?
Oczywiście. Zaczęło się już w końcówce zeszłego roku, jednak na początku sytuacja była bardzo trudna. Ubiegłoroczny wybuch pandemii, ogłoszenie lockdownu i emocje towarzyszące pierwszej fali Covid-19 wywołały przejściowo w gospodarce, także w branży finansów, prawdziwe trzęsienie ziemi. Klienci wpadli w panikę i zaczęli masowo wycofywać pieniądze z funduszy. Na wartości traciły zarówno obligacje, akcje, jak i surowce.

Tylko w marcu 2020 r. z TFI wypłacono 29 mld złotych, co stanowiło rekord w historii polskiego rynku. Musiał się on zmierzyć z bezprecedensową pod względem skali, ucieczką kapitału, a utrzymanie w takich warunkach płynności wymagało od zarządzających ogromnego wysiłku. Na szczęście wkrótce okazało się, że koronawirus to nie koniec świata i sytuacja zaczęła powoli wracać do normy. Od ubiegłego roku, a dokładniej od piętnastu miesięcy, TFI notują nieprzerwane napływy, rosnącą sprzedaż i wzrost zainteresowania różnymi formami aktywów: od papierów dłużnych, poprzez nieruchomości i kruszce, do funduszy akcji.

Tylko między styczniem a czerwcem do funduszy inwestycyjnych w Polsce wpłacono kolejnych 17 mld złotych. Ożywienie widać wszędzie. Z danych EFAMA czyli europejskiej organizacji pozarządowej skupiającej instytucje związane z rynkiem funduszy wynika, że w pierwszej połowie 2021 roku Europejczycy zainwestowali w nie aż 430 mld euro!

 Na koniec 2020 r. wartość aktywów zarządzanych przez AgioFunds TFI SA przekroczyła 8,3 mld zł. A jaki wzrost odnotowaliście w ciągu całego roku?
Od września 2020 do września 2021 roku nasze aktywa zwiększyły się o ponad 1,3 miliarda złotych, a licząc całą dekadę wzrosły ponad dziesięciokrotnie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że AgioFunds jest nieco specyficznym Towarzystwem, bo mamy silną pozycję na rynku w zakresie prowadzenia funduszy zamkniętych, a funduszy otwartych relatywnie mniej niż najwięksi konkurenci.

W naszej ofercie jest ponadto dziewięć funduszy pasywnych Beta ETF, które odzwierciedlają wybrane indeksy giełdowe, w tym amerykańskie Nasdaq-100 i Standard&Poors500. Obecnie pracujemy nad poszerzeniem propozycji dla klientów i uruchomieniem kolejnych funduszy otwartych. Jeden z nich będzie inwestował na szybko rozwijających się rynkach azjatyckich. Według nas w następnej dekadzie to właśnie spośród spółek z Azji będzie można wybrać te, na których zarobią inwestorzy i akcjonariusze.

 Od wielu miesięcy na całym świecie i w Polsce widać wzrost inflacji. Czy w takich realiach inwestowanie w fundusze jest opłacalne?
Naturalnie, a najlepiej świadczą o tym liczby. Niedawno specjalistyczny portal analizy.pl opublikował TOP12 najlepiej zarabiających krajowych funduszy inwestycyjnych. Znalazły się w nim aż trzy nasze fundusze: Agio Agresywny Spółek Wzrostowych, Agio Akcji i Agio Małych i Średnich Spółek. Uzyskały one stopę zwrotu na poziomie 34,78 proc., 38,33 proc. i 42,4 proc. czyli osiągnęły wynik lepszy niż szeroki indeks WIG, który w tym czasie zyskał 23,35 proc.

Również w ubiegłym roku nasze fundusze, mimo bardzo zmiennej sytuacji na rynku, uzyskały dobre, nawet dwucyfrowe wyniki. Warto też pamiętać, iż po ostatnich trzech kwartałach 2021 roku dodatni bilans mają fundusze dłużne: Agio Kapitał Plus, Agio Kapitał i Agio Dochodowy Plus, które odnotowały stopy zwrotu od 0,04 proc. do 2,86 proc.. To niewątpliwe osiągnięcie, bo na skutek wzrostu inflacji i obaw o zmianę dotychczasowej polityki pieniężnej zwiększyła się rentowność obligacji skarbowych, zwłaszcza długoterminowych, a więc spadły ich ceny. Efektem są znaczące straty większości funduszy dłużnych, w szczególności posiadających długoterminowe obligacje skarbowe.

 Polacy są coraz bogatsi. Jak przekłada się to na zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi i oszczędzaniem?
Ze względu na niedługą, bo dopiero 30-letnią, historię funkcjonowania rodzimej giełdy i negatywne doświadczenia wielu osób z bessy lat 2008/2009, to do tej pory Polacy raczej niechętnie inwestowali pieniądze poprzez fundusze inwestycyjne.

Jednak zaczyna się to zmieniać i w ostatnich miesiącach rynkiem kapitałowym interesuje się coraz więcej inwestorów indywidualnych. Główną przyczyną są utrzymujące się przez długi czas bardzo niskie stopy procentowe, przez co oprocentowanie lokat spadło praktycznie do zera. Ponieważ równolegle wzrosła inflacja, klienci banków zaczęli realnie tracić. Alternatywą są – zyskujące obecnie na wartości - nieruchomości i coraz częściej fundusze inwestycyjne. Wprawdzie ostatnio Rada Polityki Pieniężnej zmieniła dotychczasową politykę i należy się liczyć z dalszym trendem podwyższania stóp, ale są i będą one i tak znacznie poniżej inflacji, która utrzymuje się na wysokim poziomie i prawdopodobnie za chwilę przekroczy 6 proc.

Ujemne realne stopy procentowe w połączeniu z rosnącą zamożnością Polaków oraz wysokim PKB sprzyjają inwestowaniu w fundusze oraz kontynuacji hossy na rynku akcji i liczę, iż te tendencje utrzymają się w najbliższych latach. Ponieważ realnie obywatele tracą trzymając środki na lokatach o zerowym oprocentowaniu ze względu na spadek siły nabywczej ich kapitałów, niezwykle ważne jest stałe edukowanie społeczeństwa w zakresie różnych możliwości inwestowania. Przykładem jest struktura oszczędności w Europie Zachodniej, czy USA, gdzie wręcz dominują różnego rodzaju fundusze ze szczególnym uwzględnieniem funduszy emerytalnych.

 A czy inwestycje w fundusze są bezpieczne i nie zagrażają środkom klientów?
AgioFunds TFI działa na rynku od ponad 10 lat na podstawie licencji Komisji Nadzoru Finansowego, z którą współpracujemy i która monitoruje na bieżąco działalność wszystkich towarzystw inwestycyjnych obecnych w Polsce. Można więc powiedzieć, iż rynek kapitałowy i działające na nim podmioty mają dodatkowego „super nadzorcę”.

Należy jednak podkreślić, że zawsze z inwestycjami w fundusze wiąże się ryzyko, dlatego ważna jest dywersyfikacja pomiędzy funduszami inwestującymi w różne aktywa. Wartości jednostek funduszy podlegają wahaniom, a ceną za wyższą niż na lokacie bankowej oczekiwaną stopę zwrotu jest brak gwarancji zysku. Ważne by inwestować w długim terminie, mieć zdywersyfikowany portfel, czyli posiadać kilka funduszy różnego rodzaju oraz – co bardzo istotne – systematycznie, np. co kwartał, dokupować jednostki.

Takie systematyczne inwestowanie przez lata powinno zapewnić nam uśrednienie cen i uniknięcie wejścia na rynek podczas szczytu po którym przychodzą spadki i strata. Reasumując, zawsze namawiamy klientów do budowania jak najbardziej zdywersyfikowanych portfeli, w których znajdą się obok siebie fundusze akcji, obligacji, ale też kruszce czy nieruchomości. Dzięki temu jeśli jedne klasy aktywów są w cyklicznej korekcie, to inne zyskują na wartości.

 Na co najczęściej Polacy przeznaczają zaoszczędzone pieniądze? Na mieszkanie, lepsze życie, dzieci, emerytury?
Jako naród stajemy się coraz zamożniejsi tyle, że preferujemy – jak już wspomniałem - metody oszczędzania zupełnie odmienne niż w krajach rozwiniętych. Pod tym względem istotnie odstajemy. Chyba nikt nie trzyma tylu pieniędzy na lokatach w banku, czy w przysłowiowej skarpecie co właśnie Polacy. A przecież, na przykład w sytuacji realnie ujemnych stóp procentowych, oszczędności gromadzone w ten sposób tracą na wartości.

Niestety nadal odkładamy i inwestujemy na rynku bardzo mało środków na przyszłą emeryturę. TFI mają programy systematycznego oszczędzania i autorskie produkty jak Emerytura Plus, którą stworzył AgioFunds TFI. Są ponadto produkty takie jak IKE i IKZE, które pozwalają zmniejszyć realne obciążenia podatkowe, co podnosi istotnie ich efektywność finansową. Ale to wciąż za mało. Branża TFI wiąże nadzieje z programem PPK, który może zwiększyć świadomość obywateli co do konieczności systematycznego oszczędzania poprzez fundusze inwestycyjne.

W ostatnich latach Polacy inwestują masowo pieniądze w zakup nieruchomości, które drastycznie drożeją. Czy nie zmierzamy ku bańce inwestycyjnej, która zapoczątkowała, przed laty w USA, wieki kryzys światowy?
Wszyscy widzimy, iż ten segment rynku rośnie szybko i możliwe, że w którymś momencie się „przegrzeje”. Ponieważ nie jest to rynek kapitałowy nie będę szerzej omawiał tej klasy aktywów, ale chciałbym podkreślić, że inwestorzy nie powinni wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka.

Należy pamiętać o dywersyfikacji, bo lokując kapitał tylko w nieruchomości narażamy się na spore ryzyko. Zalecam również dokładne śledzenie stóp procentowych, bo jeżeli utrzyma się wysoka inflacja, RPP zacznie podnosić cenę kredytów, w tym kredytów hipotecznych. Wtedy po pierwsze zmniejszy się popyt na finansowanie zakupu nieruchomości długiem bankowym, co może obniżyć ich ceny; po drugie cześć gospodarstw domowych zacznie mieć problemy z obsługą wcześniej zaciągniętych zobowiązań i nieruchomości przejmowane przez banki spotęgują spiralę spadku cen na rynku.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (1) pokaż wszystkie
  • Bankowiec 22 października 2021 12:31:10
    Profile Avatar

    Fundusze inwestycyjne są odzwierciedleniem stanu gospodarki i zasobności obywateli . Rosną fundusze, rośnie optymizm

  • TQDLH
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Trwa akcja ratownicza w kopalni Staszic-Wujek
25 listopada 2024
33.8 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]