PFR TFI oraz Polimex Mostostal mogą zawiązać konsorcjum, którego celem będzie nabycie akcji Rafako - wynika z podpisanego w środę listu intencyjnego w tej sprawie. Ma to być krok w kierunku skutecznej naprawy realizowanego przez Rafako bloku energetycznego Taurona w Jaworznie.
Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł węglowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu br. został wyłączony z powodu usterek naprawianych obecnie przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Przy udziale Prokuratorii Generalnej trwają mediacje w tej sprawie między Tauronem a wykonawcą bloku.
Kilka tygodni temu strony uzgodniły harmonogram prac naprawczych, zgodnie z którym blok ma zostać uruchomiony do 25 lutego 2022 r. Jednocześnie Tauron informował, iż nie planuje zaangażowania kapitałowego w spółkę Rafako, która była wykonawcą bloku i prowadzi jego naprawę.
W środowym komunikacie Tauron potwierdził, że nie będzie brał aktywnego udziału w konsorcjum, które może kupić akcje Rafako.
Strategia Grupy nie przewiduje inwestycji w firmy sektora budownictwa energetycznego, nie zakładamy więc aktywnego udziału w konsorcjum - poinformował Tauron.
Należąca do Taurona spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) jest jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego dotyczącego potencjalnego zawiązania konsorcjum, którego celem będzie nabycie akcji Rafako przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oraz Polimex Mostostal.
Rola spółki NJGT w konsorcjum dotyczyć będzie badania ryzyk dotyczących sytuacji Rafako w kontekście naprawy bloku o mocy 910 MW w Jaworznie - podał Tauron, który nie będzie angażował się w ten proces finansowo.
Podpisany dziś list intencyjny stanowi krok w kierunku zakończenia naprawy bloku o mocy 910 MW w Jaworznie we współpracy z generalnym wykonawcą inwestycji. Nasze zaangażowanie pozwoli potencjalnym uczestnikom konsorcjum na oszacowanie ryzyk związanych z zaangażowaniem w Rafako poprzez uzyskanie kompletnych informacji dotyczących statusu prac naprawczych przy jednostce - poinformował, cytowany w komunikacie prasowym, p.o. prezesa Taurona Artur Michałowski.
Dodał, że dla Taurona priorytetem jest zakończenie naprawy bloku zgodnie z ustalonym w sierpniu harmonogramem, czyli najdalej w lutym przyszłego roku.
W czerwcu br., podczas bieżącego postoju bloku, zdiagnozowana została konieczność naprawy istotnych elementów kotła. Prace naprawcze, realizowane w rejonie komory paleniskowej, mają doprowadzić do ponownego uruchomienia jednostki i trwałej poprawy działania bloku w dłuższej perspektywie czasowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.