Legendarny „Kocioł Czarownic”, czyli Stadion Śląski świętuje w czwartek, 22 lipca, 65-lecie. Jest symbolem największych osiągnięć polskich sportowców, a dla mieszkańców regionu szczególnym miejscem. Kibice oklaskiwali na nim piłkarzy, lekkoatletów, kolarzy czy żużlowców. Natomiast melomani mogli uczestniczyć w koncertach największych gwiazd muzyki, które zawitały na Śląsk.
Jak informują służby prasowe spółki Stadion Śląski, 22 lipca 1956 r. po bieżni chorzowskiego „stutysięcznika” przeszła uroczysta defilada sportowców, która zainaugurowała otwarcie obiektu. Tego dnia rozegrano również zawody lekkoatletyczne oraz mecz piłkarski Polska-NRD, o którym jednak większość widzów wolałaby zapomnieć. Pierwsza bramka strzelona na Stadionie Śląskim okazała się samobójczą dla naszej reprezentacji. Mimo niefortunnego początku, to co w kolejnych latach działo się na murawie stadionu sprawiło, że zyskał on miano świątyni futbolu i do dziś kojarzony jest z największymi sukcesami polskich piłkarzy.
Fani muzyki i sportu wielokrotnie po brzegi wypełniali trybuny „śląskiego giganta” dopingując swoich faworytów w taki sposób, w jaki nikt już nigdzie nie kibicował. Stąd przydomek „Kocioł Czarownic”, który podkreślił niesamowitą atmosferę i wrzawę panującą wśród publiczności.
Zaledwie rok po otwarciu, na Śląskim rozegrano mecz, który zapoczątkował piłkarską historię tego obiektu. W meczu z ZSRR Gerard Cieślik zdobył dwie bramki, a zwycięstwo to okrzyknięto mianem sensacji wielkiego formatu. Na Śląskim zagrali najlepsi piłkarze świata, w tym król futbolu Pele, Kazimierz Deyna, Włodzimierz Lubański, Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski.
Na murawie Śląskiego biało-czerwoni odnosili swoje największe sukcesy. To tutaj pierwszy raz w historii Polacy wygrali z Anglią 2:0 w eliminacjach Mistrzostw Świata w 1973 r. Na „śląskim gigancie” padł również niepobity do dziś rekord frekwencji. W 1963 r. podczas meczu Górnik Zabrze - Austria Wiedeń z trybun kibicowało blisko 120 tys. widzów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.