Choć czwartkowe notowania na GPW rozpoczęły się pozytywnie, to główne krajowe indeksy zakończyły sesję lekko pod kreską. Tym samym WIG oraz WIG20 zakończyły czterodniową serię wzrostów, a indeks blue chipów nadal pozostaje w trwającej od czerwca konsolidacji.
WIG20 kończy sesję w okolicach dziennych minimów, przy czym zmienność była dziś nieduża. Techniczny obraz rynku bez zmian w zasadzie pozostaje od czerwca. Utrzymujemy się w zakresie wahań 2.200-2.300 pkt. - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BDM Krystian Brymora.
Rynki zareagowały dziś na to, co wydarzyło się wczoraj. Prezes Fed próbował uspokoić inwestorów odnośnie wysokiej inflacji, jednak to się nie do końca udało i dziś widzimy lekkie spadki - zauważył.
Brymora zwrócił uwagę na trwający w USA sezon wyników.
Choć banki pobiły prognozy analityków, nie przyniosło to impulsu do wzrostów. Zobaczymy co pokażą spółki przemysłowe i czy będą w stanie poruszyć rynkiem. Dziś jednak mieliśmy +profit warning+ i obniżenie prognoz od jednego z producentów turbin wiatrowych. Z tego względu to właśnie ta branża była dziś jedną z najsłabszych w Europie, a nastroje dodatkowo się pogorszyły. Mocno traciła także motoryzacja, po przedstawieniu kolejnego pakietu wymogów redukcji emisji CO2 - dodał.
WIG20 rozpoczął notowania nad kreską, jednak po wyznaczeniu dziennego maksimum o godz. 10 w okolicy 2.280 pkt., skierował się w dół. Zakończył notowania 0,36 proc. pod kreską, na poziomie 2.260,40 pkt. WIG zniżkował o 0,5 proc. do 67.292,59 pkt. Tym samym oba indeksy zakończyły trwającą od piątku serię wzrostów. mWIG40 spadł o 1,08 proc. do 4.878,91 pkt., a sWIG80 poszedł w dół o 0,47 proc. do 20.670,95 pkt.
W tym czasie w Europie traciły niemal wszystkie główne indeksy giełdowe, a niemiecki DAX zniżkował o 1 proc. Amerykański S&P 500 tracił 0,3 proc., a technologiczny Nasdaq spadał o 0,6 proc.
Obroty na GPW wyniosły 811 mln zł, z czego 609 mln zł przypadło na największe spółki. Najwyższe obroty przypadły na akcje CD Projektu (78 mln zł), który poszedł w dół o 0,5 proc.
W ujęciu sektorowym rosły notowania jedynie 3 z 15 indeksów. Były to spółki górnicze - rosły o 1,1 proc., a także informatyczne i nieruchomości - po 0,1 proc.
Po wyznaczeniu dzień wcześniej historycznego rekordu, najmocniej zniżkowały media - w dół o 5,3 proc. W takiej samej sytuacji znalazła motoryzacja, która spadła w czwartek o 2,9 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.