Na placu budowy nowej farmy fotowoltaicznej Energi OZE, spółki zależnej Energi z Grupy ORLEN, trwają prace ziemne i montażowe - czytamy w komunikacie prasowym.
- Aktualnie na terenie budowy trwa kafarowanie i montaż konstrukcji wsporczych, na których posadowionych zostanie niemal 40 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 540 W każdy. Wyposażone będą w 90 inwerterów o mocy po 185 kW. Montaż pierwszych paneli przewidziany jest w trzecim kwartale 2021 roku. Wysokosprawne moduły fotowoltaiczne zagwarantują optymalne wskaźniki produkcji, dzięki czemu, według szacunków, obiekt może w ciągu roku wyprodukować energię wystarczającą do zasilenia 10 tys. gospodarstw domowych. Równolegle dobiegają końca prace projektowe dotyczące dokumentacji wykonawczej - czytamy.
Cała instalacja fotowoltaiczna PV Gryf zajmie łącznie ok. 24 ha w bezpośrednim sąsiedztwie turbin Farmy Wiatrowej Przykona, na terenie zrekultywowanym po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów. Farma o mocy zainstalowanej ok. 20 MW będzie częściowo wykorzystywać już istniejącą infrastrukturę stacyjną RSN Przykona oraz RSN Żuki , do której przyłączona jest wybudowana w 2020 roku Farma Wiatrowa Przykona. Po przekazaniu do użytkowania, PV Gryf będzie największą farmą fotowoltaiczną należącą do Energi.
Środki z aukcji OZE
Farma fotowoltaiczna PV Gryf ma zagwarantowane wsparcie w ramach rozstrzygniętej 14 grudnia ub.r. aukcji zwykłej na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w kategorii farm fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy powyżej 1 MW. Wszystkie źródła, które wygrały w tej aukcji, mogą liczyć na stałą cenę sprzedaży do 2038 roku. Łącznie, na lata 2021-2038, Urząd Regulacji Energetyki zakontraktował w aukcji, w której brała udział farma Energi, wolumen ok. 42 mln MWh energii elektrycznej o wartości blisko 9,5 mld zł.
Polecenie rozpoczęcia prac (ang. Notice to Proceed, w skrócie NTP) dla PV Gryf wydane zostało z końcem 2020 roku.
Rozwój OZE zgodny ze strategią
Energa rozbudowuje moce wytwórcze z odnawialnych źródeł energii od lat, zarówno poprzez akwizycje, jak też inwestycje własne. Ten kierunek rozwoju uległ intensyfikacji wraz z przejęciem kapitałowym Energi przez Grupę ORLEN, której strategia energetyczna oparta jest na zero- i niskoemisyjnych źródłach wytwórczych. Koncern zakłada zwiększenie mocy zainstalowanych w OZE z 0,5 GW do ponad 2,5 GW do 2030 roku, planuje też osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku.
Pod tym względem należące do Energi grunty po kopalni Adamów mogą odegrać ważną rolę – według szacunków na 300 ha terenu mogą powstać odnawialne źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej ok. 160 MW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.