Główne indeksy na GPW w czwartek, 1 lipca, odbiły po mocnych środowych spadkach, a WIG20 znalazł się na czele wzrostów wśród swoich europejskich odpowiedników. W ujęciu sektorowym na krajowym rynku wzrostom przewodziły sektor górniczy i odzieżowy, w tym przede wszystkim notowane w WIG20 KGHM i CCC.
Czwartkowe wzrosty na rynkach można wiązać z oczekiwaniami wobec jutrzejszych danych z amerykańskiego rynku pracy - to będzie najważniejsze wydarzenie tego tygodnia. Krajowe indeksy znalazły się w czołówce europejskich benchmarków. Stronę kupującą mógł wesprzeć odczyt PMI z krajowej gospodarki, który był wyraźnie lepszy od oczekiwań - powiedział analityk DM mBanku Kamil Jaros.
Wiemy od wczoraj, że inflacja jest trochę niższa, maleje więc presja na Radę Polityki Pieniężnej. Rada jest gołębia, więc będzie się ociągać z decyzjami zaostrzającymi politykę. Łącząc ten czynnik z wysokim PMI, tworzą one układ sprzyjający wzrostom cen akcji - ocenił.
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 59,4 pkt. - podała w czwartek firma Markit. Konsensus zakładał 57,0 pkt. W maju odczyt wyniósł 57,2 pkt.
W środę Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 4,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w czerwcu wzrosły rdr o 4,6 proc., a mdm wzrosły o 0,3 proc.
WIG20 nadal jest w trakcie korekty i mimo dzisiejszego odbicia wcale nie musiała się ona jeszcze zakończyć. Niemniej nawet jeśli się nie skończyła, to nie ma co się obawiać, że będzie to głęboki ruch. Najbliższe wsparcia znajdują się w przedziale 2.060-2.100 pkt. i można zakładać, że na tym powinno się to zakończyć. Indeks największych spółek jest daleko od rekordów, jego zachowanie jest dobre i nie sugeruje zbliżających się problemów - powiedział.
Krajowe indeksy mogą w najbliższym czasie zachowywać się lepiej niż rynki niemiecki czy amerykańskie - dodał.
Na zamknięciu czwartkowych notowań na GPW WIG20 wzrósł o 1,45 do 2.250,58 pkt., WIG zwyżkował o 1,16 proc. do 66.836,25 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,38 proc., do 4.843,27 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,75 proc. do 20.736,64 pkt.
W tym czasie niemiecki DAX rósł o 0,4 proc., amerykański S&P 500 rósł o 0,2 proc., a technologiczny Nasdaq tracił 0,4 proc.
Obroty na GPW wyniosły 1,260 mld zł, z czego 1 mld zł przypadło na największe spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.