Od czwartku, 24 czerwca, port lotniczy Katowice ma swojego patrona. Został nim wybitny syn ziemii śląskiej Wojciech Korfanty. Dzieje się to równo sto lat od III Powstania Śląskiego, którego słynny polityk był dyktatorem. W uroczystościach nadania imienia lotnisku znajdującemu się w Pyrzowicach uczestniczył prezydent Andrzej Duda oraz prawnuk Korfantego, Michael.
Przed oficjalnym odsłonięciem tablicy z podobizną nowego patrona portu lotniczego, prezydent Andrzej Duda miał okazję obejrzeć wystawę poświęcona wybitnemu Ślązakowi, która została zorganizowana w Terminalu B.
- Port Lotniczy przyjmuje dziś imię Bohatera, wielkiego patrioty, jednego z Ojców naszej Niepodległości Wojciecha Korfantego – powiedział prezydent w swoim wystąpieniu Duda. Dodając, że cała Polska jest wdzięczna Korfantemu za wkład w budowanie II Rzeczypospolitej.
- Cieszę się, że Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach jest rozbudowywany. Bardzo dziękuję za wszystkie inwestycje, które są tutaj prowadzone. Śląsk jest bardzo ważną częścią Rzeczypospolitej - stwierdziła prezydent.
Odsłonięcia tablicy z podobizną Wojciecha Korfantego dokonali wspólnie prezydent Andrzej Duda i Michael Korfanty. Warto wspomnieć, że do tej pory Pyrzowice były jedynym dużym portem lotniczym w kraju bez patrona. Pełna nazwa lotniska będzie teraz brzmieć Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego.
List do uczestników uroczystości skierował także premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Tablice poświęcili metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Metropolita Skworc wcześniej podarował na rzecz lotniska zegarek, który należał do Wojciecha Korfantego.
Głos zabrał także prawnuk Wojciecha Korfantego, który przyznał, że nadanie imienia lotnisku ma wymiar symboliczny. Tłumaczył, że potomkowie tego wielkiego Ślązaka, w wielu przypadkach związali się zawodowo właśnie z lotnictwem. Sam Michael Korfanty pracował w liniach lotniczych Delta Airlines.
Prezydent po uroczystościach udał się do Koszęcina, gdzie znajduje się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Głowa państwa została tam zaproszona na koncert z okazji 100-lecia Powstań Śląskich.
Przypomnijmy, że radni woj. śląskiego złożyli wniosek o nadanie patrona portowi we wrześniu 2020 r. Uroczystość wpisała się w obchody 100. rocznicy powstań śląskich i będącego ich następstwem przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Kontrkandydatami Korfantego w wieloletnich zabiegach i dyskusjach na temat patrona portu znalazły się też nazwiska przemysłowca Karola Goduli, śpiewaka Jana Kiepury oraz kompozytora Wojciecha Kilara.
Wojciech Korfanty w 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. Stanął na czele III powstania śląskiego. W tym i wcześniejszych zbrojnych zrywach liczny udział brali górnicy ze śląskich kopalń.
W niepodległej Polsce Korfanty został posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa. Był wrogiem Józefa Piłsudskiego. Dlatego w 1930 r. aresztowano go i osadzono w twierdzy brzeskiej.
W kwietniu 1939 r. wrócił do Polski z emigracji w Czechach, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Po trzech miesiącach zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Miesiąc później zmarł. Jego pogrzeb w Katowicach, na który przyszło 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną.
Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.