Ujawnianie udokumentowanych złóż kopalin w dokumentach planistycznych było celem prac badawczych, prowadzonych przez ponad półtora roku przez Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy. Gdy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaakceptuje efekty prac, będą one mogły zostać upublicznione.
Zadanie pod nazwą Pozyskiwanie surowców mineralnych ze złóż kopalin – Ochrona złóż kopalin i gospodarka nimi w kontekście systemu planowania przestrzennego i innych uwarunkowań prawnych realizowane było przez PIG-PIB od początku lipca 2019 r. do końca marca 2021 r.
- Opracowane wyniki zostały pod koniec kwietnia 2021 r. przekazane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Efekty rzeczowe zadania zostaną przekazane do NFOŚiGW po uwzględnieniu ewentualnych uwag MKiŚ. Upublicznienie efektów rzeczowych będzie możliwe po ich zaakceptowaniu przez NFOŚiGW - informuje Anna Bagińska, kierownik Biura Promocji i Komunikacji w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym.
Ustawa Prawo geologiczne i górnicze w art. 95 wprowadza dyrektywę stanowiącą, że w Polsce „Udokumentowane złoża kopalin (…) w celu ich ochrony ujawnia się w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz planach zagospodarowania przestrzennego województwa”. W związku z tym, w oparciu o inny zapis, jaki zawiera ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzono kolejną normę uściślającą, iż „w studium uwzględnia się uwarunkowania wynikające w szczególności z występowania udokumentowanych złóż kopalin”. Tak więc ochrona złóż w praktyce ogranicza się do ujawnienia udokumentowanych złóż kopalin w dokumentach planistycznych.
Czy wobec przeprowadzonych prac będzie możliwe np. skreślanie części złóż poprzez uznanie ich za niemożliwe do eksploatacji? Analizy dokonane w ramach umowy, zawartej pomiędzy PIG-PIB a NFOŚiGW, umożliwiają podjęcie takich decyzji innym, uprawnionym do tego podmiotom.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.