Od lat Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy prowadzi prace interwencyjne związane z wystąpieniem geologicznych zdarzeń incydentalnych, awarii lub katastrof naturalnych. Groźnie brzmiąca nazwa odnosi się jednak do prozaicznych prac, które pozwalają lepiej poznać budowę geologiczną kraju.
Przedmiotem badań jest rozpoznanie budowy geologicznej, najczęściej wzdłuż inwestycji o charakterze liniowym, takich jak budowa autostrad, dróg, linii kolejowych czy rurociągów. Zakres dotąd już zrealizowanych prac jest obszerny. Kartowanie geologiczne wzdłuż czasowo dostępnych odsłonięć przyniosło sporo rezultatów.
Jak informuje Biuro Promocji i Komunikacji Państwowego Instytutu Geologicznego, w ramach zadania na profilowanym odcinku budowanej drogi ekspresowej S3 Lubin-Jawor rozpoznano obszar moren lubińskich. Wzgórza budują piaski z przeławiceniami piasków ze żwirami. Na północ od Legnicy występuje kolejne pasmo wzgórz dotychczas uznawane za ostaniec sandrowy. Jednak jego budowa wewnętrzna rozpoznana w rejonie wsi Karczowiska wskazuje na czołowomorenowy charakter. W rejonie szerokiej doliny Czarnej Strugi pod osadami holoceńskich stawów rozpoznano struktury glacitektoniczne zaburzające gliny zwałowe prawdopodobnie zlodowaceń południowopolskich, piasków wodnolodowcowych i iłów płomienistych. Kolejną strefę moren czołowych, tym razem spiętrzonych, rozpoznano na zachód do Legnicy. W zaburzeniach głównie biorą udział osady wodnolodowcowe, iły neogeńskie i gliny zwałowe.
Także badania prowadzone w rejonie Ostrowia Wielkopolskiego pozwoliły uszczegółowić obraz budowy geologicznej. Co ciekawe, odbiega on od obrazu przedstawionego na szczegółowej mapie geologicznej tamtego rejonu. Stwierdzono występowanie moreny spiętrzonej z wciśniętymi glacitektonicznie utworami neogenu i starszego plejstocenu.
Szczegółowa mapa geologiczna Polski, konkretnie arkusz obejmujący Jędrzejów, Wodzisław i Miechów, doczekała się poprawek za sprawą badań prowadzących przez PIG-PIB na terenie jednej z tamtejszych inwestycji. Przeprowadzone obserwacje wniosły tam nowe dane na temat zalegania warstw skalnych, precyzując lokalizację granic między poszczególnymi wydzieleniami.
Obecne prace interwencyjne państwowej służby geologicznej realizowane są w ramach zadania rozpisanego na lata 2015-2021.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.