Zaplanowana pierwotnie na wtorek, 20 kwietnia, kolejna runda rozmów związkowców z przedstawicielami rządu o umowie społecznej dla górnictwa odbędzie się w najbliższy czwartek, 22 kwietnia - podali przedstawiciele strony społecznej. Negocjacje będą prowadzone w formule hybrydowej - stacjonarnie w Katowicach oraz online.
Dwa poprzednie spotkania, podczas których uzgadniano ostatnie szczegóły przyszłej umowy społecznej, odbyły się - z powodu obostrzeń epidemicznych - w formie wideokonferencji. Taką samą formę miały mieć rozmowy zaplanowane początkowo na wtorek.
Ostatecznie - na prośbę strony rządowej - termin zmieniono na czwartek, 22 kwietnia, a szefowie związków i wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń mają spotkać się osobiście w sali marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Początek rozmów - jak wynika z zaproszenia skierowanego we wtorek wieczorem do związkowców przez wiceministra - zaplanowano na godz. 10.00.
Poprzednie negocjacje online, po których związkowcy nieoficjalnie oceniali, że porozumienie jest już blisko, odbyły się w miniony piątek.
Negocjacje umowy społecznej znajdują się w końcowej fazie. Jeśli we wtorek uda się uzgodnić pełny tekst dokumentu, zostanie on zaprezentowany organom statutowym poszczególnych central związkowych - informowało po zakończeniu poprzedniej rundy rozmów biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Po akceptacji władz poszczególnych związków, umowa będzie mogła zostać podpisana, a następnie przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej. Jej zgoda warunkuje wejście porozumienia w życie.
Jak wcześniej informowano, najważniejsze rozbieżności dotyczyły postulatu indeksacji wynagrodzeń w kopalniach oraz dodatkowych zabezpieczeń związanych z respektowaniem uzgodnionego harmonogramu zamykania kopalń.
Kilka dni wcześniej udało się wypracować porozumienie w jednej z kluczowych kwestii spornych: charakteru gwarancji zatrudnienia w kopalniach do emerytury. Ustalono, iż gwarancje te będą zapisane w znowelizowanej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa, łącznie z całym systemem osłon socjalnych.
Ustawa ma zagwarantować obecnie zatrudnionym górnikom pracę do emerytury, a w przypadku, gdy alokacja do innej kopalni nie byłaby możliwa - dać gwarancję osłon socjalnych: urlopu przedemerytalnego lub jednorazowej odprawy.
Negocjowana obecnie umowa społeczna ma kompleksowo regulować proces stopniowej likwidacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 r., połączony z transformacją gospodarczą Górnego Śląska. Uzgadniany od kilku miesięcy dokument będzie rozwinięciem i uszczegółowieniem porozumienia, zawartego przez związki zawodowe z przedstawicielami rządu 25 września 2020 r. w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Koniec tygodnia to już chyba nic nie ustalą , może lepiej zacząć od wtorku albo spotkać się po majówce.
Piękny tytuł JUŻ w Czwartek!