Władze dotkniętego problemem smogu Rybnika wspierają rozbudowę sieci gazowej. W marcu pomogą przeprowadzić spotkania z mieszkańcami w sprawie gazyfikacji czterech peryferyjnych dzielnic: Ochojca, Golejowa, Grabowni i Kłokocina.
Spotkania dla mieszkańców dzielnic w sprawie możliwości przyłączania gospodarstw domowych do sieci gazowej rybnicki samorząd zapowiadał już wiosną ub. roku. Spotkania z udziałem przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) i urzędu miasta były jednak dwukrotnie odwoływane - w marcu i w październiku - z powodu zagrożenia epidemicznego i wprowadzonych obostrzeń.
Jak przekazała w środę, 24 marca, rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, obecnie zaplanowano nowe terminy - 2 marca w dzielnicy Kłokocin, a 9 marca w dzielnicach Golejów, Grabownia i Ochojec. Na dni 29-31 marca zaplanowano dyżury pracowników, którzy pomogą wypełniać wnioski, aby zainteresowani mieszkańcy możliwie szybko mogli podpisać umowy przyłączeniowe. Plany te zależą jednak od sytuacji epidemiologicznej.
Według wcześniejszych informacji miasta PSG przygotowywała w ub. roku prace w dzielnicach. Jak informowała spółka jesienią 2020 r., dla dzielnic: Golejów/Grabownia wybrano wykonawcę prac, a planowany termin ich zakończenia to wrzesień/październik 2021 r. Do wykonania będzie 25,7 km sieci gazowej.
Podobna sytuacja była w Ochojcu, gdzie podpisana już była umowa z wykonawcą robót, a do wybudowania do końca września 2021 r. pozostawało nieco ponad 14 km sieci. PSG miała też starać się, by w 2021 r. powstało ponadto blisko 9 km sieci w dzielnicy Kłokocin. Według aktualnych wiadomości rybnickiego samorządu nie wszystkie te terminy są nadal aktualne.
PSG już w ub. roku przygotowała szczegółową informację, co należy zrobić, aby przyłączyć się do sieci gazowej, i opracowała ulotkę ze schematem przyłączenia do sieci gazowej.
Rybnicki samorząd przyznaje, że smog jest jednym z największych problemów miasta. W sezonach grzewczych tamtejsza stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nieraz pokazuje jedne z najwyższych w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10, jednego z głównych składników smogu.
Miasto w części swojego serwisu internetowego poświęconej walce ze smogiem akcentuje, że główną przyczyną niskiej emisji w Rybniku jest rozproszona zabudowa jednorodzinna przy niekorzystnym ukształtowaniu terenu.
Jednocześnie do większości dzielnic miasta nie dociera sieć ciepłownicza, w części z nich nie ma też sieci gazowej. Aby poinformować mieszkańców o możliwościach podpięcia do tej ostatniej, miasto od kilku lat organizuje spotkania, w których uczestniczą przedstawiciele PSG, radni i pracownicy magistratu.
W poprzednich latach rybnicki urząd miasta sygnalizował, że rozwój sieci gazowej jest możliwy: w Kamieniu, Orzepowicach, Gotartowicach, Kłokocinie, Ochojcu, Grabowni, Golejowie, Popielowie, Boguszowicach Starych oraz Niewiadomiu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.