Kredyty są powszechnie wykorzystywanymi produktami bankowymi, które umożliwiają rozwój przedsiębiorstw. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, jak istotne w procesie kredytowania jest działanie instytucji finansowych, które oferują zabezpieczenie finansowania dla firm.
Kredyty są powszechnie wykorzystywanymi produktami bankowymi, które umożliwiają rozwój przedsiębiorstw. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, jak istotne w procesie kredytowania jest działanie instytucji finansowych, które oferują zabezpieczenie finansowania dla firm. Mowa o instrumentach, dzięki którym przedsiębiorstwa z np. krótką historią kredytową lub nieposiadające własnych zabezpieczeń w ogóle mogą z kredytów bankowych skorzystać. Jakie są rodzaje tych zabezpieczeń? W jakich instytucjach są dostępne?
Kredyt i rodzaje jego zabezpieczeń
Kredyt jest rodzajem wsparcia finansowego, które wymaga ustanowienia na rzecz kredytodawcy konkretnych zabezpieczeń. Zabezpieczenia te są jednocześnie formą gwarancji zwrotu pożyczonych pieniędzy. Wymóg ich ustanowienia określany jest przez bank udzielający kredytu na podstawie szczegółowej analizy zdolności kredytowej firmy. Co może stanowić takie zabezpieczenie? Podstawowy podział obejmuje zabezpieczenia osobiste (np. poręczenie cywilne lub wekslowe, cesja wierzytelności) oraz zabezpieczenia majątkowe (np. blokada środków na rachunku, zastaw, kaucja). Zabezpieczeniem kredytu mogą być również gwarancje, w tym gwarancje dla małych i średnich firm.
Gwarancje dla małych przedsiębiorstw
Gwarancja spłaty kredytu to rodzaj wsparcia, które może być udzielone między innymi małym przedsiębiorstwom. Stanowi formę zabezpieczenia, na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił kredytu w terminie. Udziela jej gwarant – czyli instytucja finansowa, która tym samym zobowiązuje się do spłaty kredytu. Udzielanie takich właśnie gwarancji dla małych i średnich firm to domena państwowego banku rozwoju, którym jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Co ważne, przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z gwarancji BGK, wszelkie formalności związane z jej uzyskaniem załatwia bezpośrednio w banku, w którym stara się o kredyt. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.bgk.pl/male-i-srednie-przedsiebiorstwa/zabezpieczenie-finansowania/.
Zabezpieczenie finansowania małych firm w BGK
Podstawowym celem udzielania gwarancji przez BGK jest ułatwienie dostępu do kredytów dla małych firm. Dzięki temu podmioty, którym z różnych względów trudno jest pozyskać zewnętrzne finansowanie, mogą się o nie skutecznie starać. Wśród produktów gwarancyjnych BGK, które mogą stanowić zabezpieczenie finansowania dla małych firm, można wymienić chociażby:
Warto podkreślić, że w odpowiedzi na sytuację spowodowaną pandemią Covid-19, BGK wprowadził wiele korzystnych zmian w warunkach udzielania gwarancji, tak by jeszcze więcej firm mogło z nich skorzystać.
Więcej informacji na temat dopłat zabezpieczenia finansowania znajdziesz na www.bgk.pl/male-i-srednie-przedsiebiorstwa/zabezpieczenie-finansowania/. Artykuł sponsorowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przyznanie zabezpieczenia uzależnione jest od pozytywnej analizy zdolności kredytowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.