Wystarczyła nieco ostrzejsza zima, a Szwecja, która w ostatnich latach inwestowała mocno w farmy wiatrowe, musiała kupować energię m.in. z Polski. Energię produkowaną z węgla, którą uważa za brudną.
- Jesteśmy w lepszej sytuacji, bo nie musimy się z nikim i niczym przepraszać. U nas energetyka węglowa będzie jeszcze przez dziesiątki lat. To co robią Szwedzi, to typowo nieprzemyślany ruch. Nie przewidują w sposób poważny konsekwencji likwidacji części majątku wytwórczego. Niestety wykonujemy ten sam ruch w górnictwie, zamykając nasze kopalnie. Tymczasem one za kilka lat będą nam bardzo potrzebne. Bez nich będziemy zmuszeni sprowadzać węgiel z całego świata: RPA, Mozambiku i wielu innych krajów – komentuje prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.
Przypomina, że są lata, kiedy energii potrzeba mniej, ale i takie kiedy zapotrzebowanie rośnie.
- Trzeba się przyzwyczaić się, że po latach chudych przychodzą te tłuste. Myśleć na zapas, przewidywać i działać rozważnie, bo mamy tu do czynienia z cyklami długofalowymi – przypomina ekspert.
Uważa, że jeden przykład – tak jak obecnie konieczność kupowania tzw. brudnej energii przez Szwecję - nie uświadomi zagrożeń krajom unijnym stawiającym na dekarbonizację.
- Choć może komuś przynajmniej zapali się jakiś ostrzegawczy sygnał. Zwiększone zapotrzebowanie i niewydolność OZE to nie tylko kwestia zimy. Europa oparła swoją energetykę w dużej mierze na źródłach odnawialnych, które czasem pracują, a czasem nie. Znowu nadejdą dni, kiedy nie będzie wiatru i słońca. Dopiero po kilku takich przypadkach zaczniemy w końcu myśleć bardziej poważnie i znowu patrzeć przychylnie na te źródła energii, które są zawsze dyspozycyjne, jak elektrownie węglowe, które energii dostarczają bez względu na pogodę – podsumowuje prof. Mielczarski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Francuz , merkel i żyd z Brukseli wprowadzili sztuczne opłaty na węgiel CO2 w Unii żeby zamknąć polskie kopalnie konkurencyjne dla ich nowo budowanych w Mongolii Będą nam sprzedawać prąd z wysoką marżą na zasiłki dla Arabów i tureckich kobiet pod berlinem i Marsylią W 2004 roku Kwaśniewski zrobił z Polaków niewolników i rynek zbytu dla zachodu
Propaganda i bzdury powstają w ludzkich głowach. A prawda jest taka, o czym się nie pisze, że tylko 2 procent udziału wszelkich zanieczyszczeń jest udziałem czlowieka. Reszta nie jest zależna od nas ludzi. Na ziemię ciągle spadają miliony ton pyłu kosmicznego. Zmian na ziemi nie da się zatrzymać niczym, bo taka jest kolej w cyklu naszego bytu na planecie koniec i kropka.
Jak zwykle Pan Profesor ma rację, w przeciwieństwie do wielu pseudouczonych, których wypowiedzi dot. krajowej energetyki publikujecie na swoich łamach.
Ten artykuł to stek bzdur. Energia z węgla zabija naszą planetę i to wiedzą już 12 letnie dzieci. Już za to płacimy a nasze wnuki zapłacą duuużo więcej a ich wnuki może nie będą już w stanie już normalnie funkcjonować na trj planecie jsk nie pozamykamy WSZYSTKICH kopalni. Szwedzi to wiedzą i robią co w ich mocy aby to zmienić, starają się a my polacy co robimy ? nic nadal zabijamy planetę bo garstka górników będzie darła gęby w wawie. Żałosne i smutne.
Tyle, że Polska importuje tani prąd ze Szwecji przez 99,9% roku, a ta sytuacja która rzekomo przeraziła Szwedów to import niewielkiej ilości brudnej energii z Polski przez kilka godzin i to spowodowany nie problemami w Szwecji tylko w Finlandii.
Czytając wypowiedzi pana profesora stwierdzam że jest jednym z najmądrzejszych ludzi tacy właśnie powinni kierować górnictwem a nie pajace po KUL
Niech pedałują
Jatoka ,ale głupoty wypisujesz o tych 10 mld dopłacanych do górnictwa ! Weź doucz się ,bo będąc członkiem unii europejskiej nie wolno z budżetu państwa dopłacać do górnictwa , dotować go czy jak tam chcesz. Więc zanim napiszesz kolejną taką rewelację , to weź lepiej rozpędź się i uderz z całej siły głową w mur , może ci to pomoże w myśleniu !
Budżet dopłaca do górnictwa 10mld pln rocznie. Skoro już nawet Szwedzi wykupują polski węgiel, to może już nie potrzebujecie dotacji?
To co już brudny wegiel jest cacy.
ŚwiĘta racja