Życie bywa nieprzewidywalne. Wiele marzeń i planów wymaga ogromnej sumy pieniędzy, np. kupno czy budowa własnego domu. Mało kto jest w stanie taką inwestycję sfinansować z własnej kieszeni. Pomocą okazuje się kredyt. Może się on przydać również w sytuacji, gdy będziemy potrzebować pilnie sporej ilości gotówki w możliwie najkrótszym czasie. Kredyt pozwala więc na wyjście z finansowych problemów, a także na spełnienie kosztownych marzeń. Czym właściwie jest kredyt, kto może go otrzymać i o czym należy pamiętać przy jego zaciąganiu?
Kredyt gotówkowy - czym jest?
Kredyt gotówkowy jest usługą finansową, która pozwala na szybką pomoc gotówkową. Kredyt zaciąga się zwykle na jakiś większy cel, którego klient nie jest w stanie opłacić z własnej kieszeni. Kredyt gotówkowy udzielany osobie prywatnej jest nazywany także kredytem konsumenckim. Może o niego wnioskować właściwie każda osoba pełnoletnia, jednak jego przyznanie jest zależne od wielu czynników, a przede wszystkim od posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Ta z kolei zależna jest przede wszystkim od miesięcznych dochodów, rodzaju zatrudnienia i pozytywnej historii kredytowej w BIK.
Czym jest zdolność kredytowa i od czego zależy?
Zdolność kredytowa to określenie dotyczące możliwości danej osoby wnioskującej o udzielenie kredytu spłaty zobowiązania. Bank, nim zdecyduje się na udzielenie kredytu osobie wnioskującej, musi upewnić się, że osoba ta będzie w stanie spłacić zobowiązanie w założonym terminie. Świadczy o tym odpowiednio wysoki, stały dochód. Ogromne znaczenie ma także rodzaj umowy - osoba wnioskująca o kredyt musi mieć podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. Oprócz dochodów i stosunku pracy, bardzo istotne jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej w BIK. O co chodzi? Chodzi o to, czy dana osoba w terminie spłaca wszystkie inne zobowiązania, czyli czy jest wypłacalna i godna zaufania. Już kilkudniowe opóźnienie w spłacie np. rachunków za media czy raty może negatywnie wpłynąć na historię kredytową, zmniejszając szanse na uzyskanie kredytu.
Oprócz wymienionych czynników, na zdolność kredytową wpływ mają także inne zobowiązania finansowe, ich wysokość, a także np. posiadanie dzieci czy samochodu.
Jaka różnica jest pomiędzy kredytem a pożyczką?
Często te dwa pojęcia są używane zamiennie, choć nie do końca jest to poprawne. Kredyt jest pomocą finansową, udzielaną przez bank. Pożyczka natomiast jest świadczeniem udzielanym przez zewnętrzne podmioty, czyli instytucje pozabankowe. Pożyczki, tzw. chwilówki, mają tę zaletę, że są udzielane bardzo szybko, a niektórych przypadkach nawet w kilkanaście minut. Minusem jest jednak fakt, że w większości przypadków pożyczki mają zdecydowanie gorsze warunki od kredytów, są m.in. wyżej oprocentowane.
O kredyt może starać się osoba, która ma nienaganną historię kredytową w BIK i posiada odpowiednią zdolność kredytową. O pożyczkę w instytucji pozabankowej może ubiegać się każdy i z dużym prawdopodobieństwem, każdy ją otrzyma. Trzeba jednak dokładnie sprawdzać warunki, by nie okazało się, że koszty pożyczki będą bardzo wysokie, co wygeneruje trudności ze spłatą. Pod tym kątem kredyty są o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem od pożyczek.
Jak wybrać korzystną ofertę kredytową?
Na rynku kredytowym dostępnych jest całe mnóstwo ofert i propozycji, trudno jest więc wybrać tę jedną najlepszą. Pomocą mogą okazać się rankingi czy porównywarki kredytowe. Pozwalają one na zebranie wszystkich ofert bankowych w jednym miejscu, porównanie ich i wybór tej najkorzystniejszej. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim oprocentowanie kredytu, całkowity jego koszt oraz wysokość miesięcznej raty. Ważne jest także, czy raty będą stałe, czy może zmienne. Warto zajrzeć na stronę internetową https://www.get-money.pl/.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego to bardzo poważna decyzja, rzutująca na sporą część życia. Kredyt, w zależności od wysokości, spłaca się kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego tak ważne jest wzięcie pod uwagę zmienność naszego życia. To, że dziś mamy wspaniałą i dobrze płatną pracę, nie oznacza, że za rok, dwa czy więcej będziemy pracować na tym samym stanowisku. Trzeba wziąć pod uwagę wysokość rat i to, czy na pewno będziemy w stanie je spłacać. Brak spłat w terminie może skutkować naprawdę poważnymi kłopotami. Szczególnie poważną decyzją jest kredyt hipoteczny, który zaciągany jest często na setki tysięcy złotych i spłacany nawet przez 35 lat.
Zawierając umowę kredytową, pamiętaj o dokładnym czytaniu nawet najmniejszych czcionek. Mogą tam być zawarte bardzo ważne dla nas informacje. Pamiętaj też o tym, że nie ma głupich pytań. Wszelkie wątpliwości możesz rozwiać, pytając o szczegóły konsultanta. Bankowe zawiłości są często niezrozumiałe dla przeciętnej osoby niezwiązanej z bankowością, dlatego wszelkie wątpliwości należy rozwiewać przed podpisaniem ostatecznej umowy kredytowej.
Kredytu gotówkowego nie należy się bać, trzeba jedynie zaciągać go z głową i zdrowym rozsądkiem, jedynie wtedy, gdy mamy pewność, że udźwigniemy zobowiązanie.
Więcej przydatnych informacji znajdziesz tutaj: https://www.get-money.pl/banki/kredyty-gotowkowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.