Związek Zawodowy Górników w Polsce w poniedziałek, 8 lutego, skierował do wiceministra aktywów państwowcych Artura Sobonia pismo, w którym przedstawił propozycję wsparcia dla pracowników powierzchni kopalń i przedsiębiorstw okołogórniczych. Związkowcy tłumaczą, że ich projekt jest odpowiedzią na ostatnie obrady Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.
ZZG uważa, że „zgodnie z sugestią przekazaną przez stronę pracodawców wsparcie powinno zostać zapewnione odrębna ustawą”.
Jak wyjaśnia, działania osłonowe adresowane powinny być do tych pracowników kopalń i spółek węglowych oraz firm okołogórniczych, którym nie będą przysługiwały zapisane w umowie społecznej działania osłonowe przewidziane dla pracowników zatrudnionych pod ziemią oraz przy przeróbce mechanicznej węgla, o ile nie uda im się zapewnić zatrudnienia w systemie alokacji.
Drugim elementem projektu jest wsparcie na przebranżowienie dla firm okołogórniczych, które zapewnią utrzymanie miejsc pracy w dobie transformacji.
„W celu zapewnienia sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz przebudowy gospodarki na bezemisyjną, rząd wprowadzi rozwiązania ustawowe umożliwiające wsparcie dla przedsiębiorstw dostarczających produkty i świadczących usługi na potrzeby górnictwa węgla kamiennego, które to działania stanowią co najmniej 25 proc. ich łącznych obrotów (dalej zwanych przedsiębiorstwami okołogórniczymi)” - czytamy w piśmie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK