Związek Zawodowy Górników w Polsce w poniedziałek, 8 lutego, skierował do wiceministra aktywów państwowcych Artura Sobonia pismo, w którym przedstawił propozycję wsparcia dla pracowników powierzchni kopalń i przedsiębiorstw okołogórniczych. Związkowcy tłumaczą, że ich projekt jest odpowiedzią na ostatnie obrady Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.
ZZG uważa, że „zgodnie z sugestią przekazaną przez stronę pracodawców wsparcie powinno zostać zapewnione odrębna ustawą”.
Jak wyjaśnia, działania osłonowe adresowane powinny być do tych pracowników kopalń i spółek węglowych oraz firm okołogórniczych, którym nie będą przysługiwały zapisane w umowie społecznej działania osłonowe przewidziane dla pracowników zatrudnionych pod ziemią oraz przy przeróbce mechanicznej węgla, o ile nie uda im się zapewnić zatrudnienia w systemie alokacji.
Drugim elementem projektu jest wsparcie na przebranżowienie dla firm okołogórniczych, które zapewnią utrzymanie miejsc pracy w dobie transformacji.
„W celu zapewnienia sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz przebudowy gospodarki na bezemisyjną, rząd wprowadzi rozwiązania ustawowe umożliwiające wsparcie dla przedsiębiorstw dostarczających produkty i świadczących usługi na potrzeby górnictwa węgla kamiennego, które to działania stanowią co najmniej 25 proc. ich łącznych obrotów (dalej zwanych przedsiębiorstwami okołogórniczymi)” - czytamy w piśmie.
ZZG przedstawił w punktach możliwe do zastosowania mechanizmy wsparcia dla pracowników powierzchni kopalń, spółek węglowych i przedsiębiorstw okołogórniczych.
1. Przedsiębiorstwo okołogórnicze może ubiegać się o wsparcie na zmianę profilu produkcji bądź świadczonych usług, jeżeli jego obroty z kopalniami lub spółkami górniczymi spadły w wyniku ich likwidacji bądź ograniczenia produkcji lub ograniczenia prowadzonych robót remontowych lub inwestycyjnych o ….% w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku.
2. O wsparcie mogą ubiegać się również przedsiębiorstwa okołogórnicze, którym w wyniku przewidywanej transformacji lub likwidacji kopalnie lub spółki węglowe wypowiedziały umowy na sprzedaż towarów i usług albo obniżyły ich wartość.
3. Warunkiem uzyskania wsparcia jest zagwarantowanie utrzymania zatrudnienia na dotychczasowym poziomie przez co najmniej 24 miesiące od daty złożenia wniosku.
4. Wysokość wsparcia równa jest iloczynowi miesięcy, przez które przedsiębiorstwo zobowiązane jest utrzymać zatrudnienie, liczby zachowanych miejsc pracy i kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
5. Kwota wsparcia rozliczana jest w okresach dwunastomiesięcznych, a przedsiębiorstwo okołogórnicze zobowiązane jest zwrócić wraz z odsetkami proporcjonalną cześć kwoty uzyskanego wsparcia, w przypadku zachowania mniejszej liczby miejsc pracy lub krótszego okresu ich utrzymania.
6. Pracownicy kopalń, spółek węglowych oraz firm okołogórniczych, którzy nie będą mieli zagwarantowanej ciągłości pracy na skutek transformacji sektora górniczego, uzyskają prawo do emerytury stażowej, pod warunkiem udokumentowania stażu pracy 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
7. Pracownicy przedsiębiorstw okołogórniczych objęci zostaną programem przekwalifikowania, celem uzyskania nowych możliwości podjęcia pracy, na takich samych zasadach, jak pracownicy kopalń i spółek węglowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK