Lepsze rozpoznanie i udokumentowanie występowania surowców to efekt zakończonego w tym roku zadania badawczego, prowadzonego przez Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy.
Zadanie pod nazwą „Uporządkowanie wiedzy na temat obszarów prognostycznych i perspektywicznych oraz ich statusu (oraz Aktualizacja obszarów perspektywicznych i prognostycznych na MGŚP w skali 1:50 000)” realizowane było w latach 2017-2020. Stanowiło ono kontynuację prac wykonanych przez PIG-PIB w latach 2008-2015 przy realizacji Mapy Geośrodowiskowej Polski w skali 1:50 000 pod nazwą Warstwa normatywna „Kopaliny”.
Osiągniętym efektem rzeczowym zadania stała się zmodyfikowana i rozbudowana baza danych WN Kopaliny. Stanowi ona bogaty zbiór informacji o perspektywach surowcowych w kraju.
- Prace w ukończonym obecnie zadaniu polegały w szczególności na weryfikacji obszarów już wprowadzonych wcześniej do bazy w zakresie ich poprawności technicznej i merytorycznej, z uwzględnieniem nowych granicznych parametrów definiujących złoże i jego granice, przedstawionych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. w sprawie dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, z wyłączeniem złoża węglowodorów oraz w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. w sprawie dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej złoża węglowodorów, a także na wskazaniu nowych, nieuwzględnionych dotąd w bazie, obszarów występowania poszczególnych kopalin. Obszary te były wyznaczane na podstawie dostępnych, dotąd niewykorzystanych, materiałów archiwalnych - głównie takich, które powstały po 2008 r. Z uwagi na bieżące dokumentowanie nowych złóż kopalin konieczne było również przeprowadzenie prac polegających na usunięciu z bazy WN Kopaliny wraz z korektą zasobów obszarów, które zostały już zaklasyfikowane jako złoża, tak by uniknąć dublowania się zasięgów i informacji z prowadzoną również w PIG-PIB bazą MIDAS - informuje Krystian Lisiak, rzecznik prasowy PIG-PIB.
Dane zgromadzone w bazie WN Kopaliny zostały udostępniane odbiorcom na kilka sposobów. Można z nch skorzystać np. poprzez portal mapowy e-MGŚP, prezentujący dane geośrodowiskowe w formie usług przeglądania WMS. Znajduje się tam również moduł raportowy MGśP pod adresem http://emgśp.pgi.gov.pl/raporty, który pozwala na generowanie raportów w formie dokumentów *.pdf. Dane są też dostępne poprzez aplikację mobilną GeoLOG oraz portal http://geologia.pgi.gov.pl, pozwalający na przeglądanie danych oraz konstruowanie zapytań przestrzennych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.