Na rynku walutowym i rynku długu trwa oczekiwanie na polityczne rozstrzygnięcia m.in. w kwestii budżetu UE - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander BP Marcin Sulewski. Według ekonomisty złoty może się lekko osłabić w najbliższych dniach.
- Od drugiej połowy listopada niewiele się dzieje na parze walutowej EUR/PLN. Kurs waha się blisko październikowego minimum w okolicy 4,45. W ostatnich tygodniach obserwujemy znaczny spadek zmienności eurozłotego. Obecnie na rynku walutowym inwestorzy oczekują na ostateczne rozstrzygnięcia w takich kwestiach jak negocjacje pomiędzy UE a Wielką Brytanią dotyczące brexitu, spotkanie EBC w sprawie stóp procentowych, czy kwestii unijnego budżetu. Dopiero napływające konkretne decyzje polityczne we wskazanych tematach spowodują większą zmienność na rynku walutowym - powiedział Marcin Sulewski.
- Uważam, że obecnie jest większe ryzyko, że złoty może być trochę słabszy. Przede wszystkim inwestorzy mogą zacząć wyceniać, że rozmowy w sprawie unijnego budżetu nie zakończą się pomyślnie dla Polski. Dlatego mój scenariusz na najbliższe dni to: albo dalsza stabilizacja EUR/PLN, albo lekki wzrost kursu. Jeśli faktycznie nastąpi osłabienie się złotego do euro, to poziom 4,50 będzie pierwszym istotnym ograniczeniem dla kursu - dodał.
We wtorek kurs EUR/PLN wynosi 4,4638 i jest o 0,5 grosza niżej niż w poniedziałkowe popołudnie.
- Po wyprzedaży na rynku obligacji z piątku, w tym tygodniu mamy czas stabilizacji cen i rentowności krajowych SPW. W przypadku polskich papierów dłużnych największym czynnikiem ryzyka jest niepewność związana z rozmowami Polski w kwestii unijnego budżetu - powiedział Marcin Sulewski.
Ekonomista zwrócił też uwagę, że w ostatnim miesiącu roku może występować większa zmienność na rynku długu.
- Warto pamiętać, że pod koniec roku mamy mniejszą płynność na rynku długu. Dlatego napływające na rynek istotne informacje mogą wywoływać duże ruchy poszczególnych obligacji - wskazał.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,913 proc. (-1,5 pb), a niemieckich -0,601 proc. (-1,7 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.