Jak zakłada PKN Orlen, do 2030 r. rafineria pozostanie ważnym segmentem działalności Grupy Orlen. Wdrażane będą projekty zwiększające efektywność energetyczną, pogłębianie przerobu ropy oraz podnoszące produkcję biopaliw i paliw wodorowych. Jednym z fundamentów ma być integracja z Grupą Lotos.
"Do 2030 r. rafineria pozostanie ważnym segmentem działalności Grupy Orlen. Fundamentem jego transformacji będzie zwiększenie efektywności energetycznej, pogłębienie przerobu ropy, integracja z Grupą Lotos. Istotnym elementem będzie również zwiększenie produkcji biopaliw i paliw wodorowych" - zapowiedział PKN Orlen, prezentując w poniedziałek swą nową strategię.
PKN Orlen podkreślił, że "w perspektywie najbliższej dekady" koncern ten "stanie się jednym z wiodących producentów biopaliw w regionie, w tym zaawansowanych biopaliw drugiej generacji, z mocami produkcyjnymi na poziomie 2 mln ton rocznie". W informacji o realizacji strategii Orlen2030 zapowiedziano m.in., że "kontynuowane będą prace nad hubami wodorowymi we Włocławku i Płocku, a także realizowane działania pod kątem produkcji zielonego wodoru".
Jak oznajmił PKN Orlen, "realizacja celów strategii Orlen2030 będzie wymagała transformacji wewnątrz organizacji". Koncern ocenił przy tym, że "kluczowym obszarem" będą badania i rozwój oraz innowacje, na które w ciągu dekady przeznaczy łącznie ok. 3 mld zł, czyli około 3 proc. wszystkich nakładów inwestycyjnych. "Środki te zostaną przeznaczone m.in. na rozwój funduszu Corporate Venture Capital oraz działalność Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Orlen" - podano.
Według PKN Orlen, efektem finansowym strategii Orlen2030 będzie dwuipółkrotny wzrost wyniku EBITDA, do poziomu ok. 26 mld zł w 2030 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.