Wśród wielu branż, na czele których znajduje się sektor kosmetyczny i farmaceutyczny, powszechnie wykorzystuje się urządzenia zwane phmetrami. Czym one są, jakie możliwości oferują i kiedy należy je stosować? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu.
Do czego służą phmetry?
Phmetry, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia służące do dokonywania pomiarów pH określonych płynów. Stanowią sprzęty niezbędne w codziennym funkcjonowaniu laboratoriów, uczelni kształcących laborantów, farmaceutów i biochemików. Są tak skonstruowane, aby możliwie szybko i precyzyjnie określały poziom kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych.
Phmetry – niezastąpione w wielu gałęziach gospodarki
Phmetry jako urządzenia wyposażone w niezawodne czujniki są niezastąpione w procesach pomiarowych – zarówno w laboratoriach przemysłowych, analitycznych, jak i w szkołach wyższych. W specjalistycznych sklepach zajmujących się ich sprzedażą można znaleźć zarówno phmetry jedno-, jak i wielokanałowe. Spotyka się modele proste i o dużym stopniu zaawansowania. Na rynku dostępnych jest też szereg rozwiązań udoskonalających działanie tego typu profesjonalnych sprzętów. Wśród nich znajdują się takie przyrządy pomiarowe, jak: elektrody, bufory oraz inne akcesoria wykazujące zgodność z technologią ISM. Szeroki wybór phmetrów do pracy stacjonarnej (laboratoryjnej), ale również inne urządzenia, w tym wagi liczące, znajdziesz w sklepie internetowym https://www.moga.pl/phmetry.
Dlaczego w ogóle trzeba mierzyć pH?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw wyjaśnić, czym jest samo pH. To termin określający właściwości roztworu wodnego, a konkretniej ich pozycję na skali kwasowość-zasadowość. W przypadku, gdy płyn osiągnie wartość na skali od 0 do 7, mówimy o odczynie kwaśnym, natomiast jeśli znajdzie się w zakresie 7-14, określamy go jako zasadowy. PH równy 7 oznacza odczyn neutralny. W nauce funkcjonują dwa systemy pomiaru pH. Pierwszy z nich to wskaźniki pH, drugi zaś to phmetry.
Dokładność pomiaru pH – od czego zależy?
Na jakość pomiaru pH wpływ ma wiele czynników. Wśród nich wymienia się m.in. precyzyjność buforów służących kalibracji. Problemów może dostarczać zarówno elektroda, phmetr, jak też sam roztwór.
Mettler Toledo SevenCompact S210-BASIC – niezawodny phmetr stacjonarny
Jeśli poszukujesz solidnego sprzętu do codziennego wykonywania pomiarów w profesjonalnych warunkach, sięgnij po Mettler Toledo SevenCompact S210-BASIC. Urządzenie to cechują wbudowane interfejsy USB oraz RS232, dzięki którym możliwe jest bezproblemowe podłączenie do phmetru urządzeń peryferyjnych, a nawet czytnika kodów kreskowych. Za sprawą dołączonej do zestawu uchwytu uPlace elektrodę można zdecydowanie szybciej i wygodniej obsłużyć. Menu w aż 13 językach pozwala na swobodną obsługę urządzenia – także w laboratoriach zatrudniających międzynarodowy zespół. Prostota obsługi, kolorowy wyświetlacz oraz stopień ochrony IP54 zapewniają niezawodność i trwałość urządzenia. Mettler Toledo SevenCompact S210-BASIC gwarantuje precyzyjne i powtarzalne pomiary.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.