Odkryte na początku XXI w. złoże Sieraków koło Międzychodu w zachodniej Wielkopolsce wkrótce będzie dostarczać ropę naftową, gaz ziemny i siarkę. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz ze spółką Orlen Upstream kończą właśnie inwestycję, udostępniającą złoże.
Złoże ropy naftowej Sieraków zostało odkryte w 2004 r. otworem Sieraków – 1. Według dokumentacji geologiczno–inwestycyjnej, zatwierdzonej decyzją ministra środowiska z 26 stycznia 2016 r., zasoby wydobywalne złoża oszacowano na 157,81 tys. t ropy naftowe, która jest tutaj kopaliną główną. Mniejsze mogą być zasoby kopaliny towarzyszącej, czyli gazu ziemnego, którego jest około 93,91 mln m sześc.
- Zasoby złoża Sieraków znajdują się w utworach dolomitu głównego na głębokościach rzędu 3100 czy 3200 m. W obszarze złoża Sieraków został odwiercony tylko wspomniany otwór Sieraków-1. Aktualnie kończymy wiercenie otworu horyzontalnego Sieraków-2H, który pozwoli na rozpoczęcie eksploatacji, zgodnie z zapisami zatwierdzonej dokumentacji geologiczno–inwestycyjnej. Całkowita planowana długość otworu to 4280 m, a całkowita planowana głębokość 3223 m - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Prace na sierakowskim złożu prowadzone są na podstawie koncesji łącznej na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego nr 10/99/Ł Wronki, przekształconej decyzją ministra środowiska z dnia 24 października 2017 r. z koncesji nr 10/99/p na poszukiwanie i rozpoznawanie ropy naftowej i gazu ziemnego z 22 czerwca 1999 r. Koncesja nr 10/99/Ł została udzielona na okres 30 lat od daty wydania wspomnianej decyzji.
Sieraków znajduje się w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Położony jest nad rzeką Wartą w otoczeniu Puszczy Noteckiej, około 15 km na wschód od Międzychodu. Koncepcja zagospodarowania sierakowskiego złoża przewiduje transport węglowodorów rurociągiem do Ośrodka Centralnego Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów. To tam, w KRNiGZ Lubiatów, odbywa się m.in. odsiarczanie węglowodorów wydobywanych ze zlokalizowanych w tym rejonie złóż. Jednym z produktów z sierakowskiego złoża, oprócz ropy naftowej i gazu ziemnego, jest w tym wypadku siarka.
Inwestycja w Sierakowie prowadzona jest we współpracy firm PGNiG oraz Orlen Upstream. Zgodnie z zawartą w 2009 r. umową o współpracy, PGNiG posiada 51 proc. udziałów, a Orlen 49 poc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
PO już dzwoniło pewnie do Berlina żeby Greenpic wieszało się na rurociagu Polak ma importować i dać zarabiać Brukseli trzeba na etaty dla Euro........i i zasiłki dla Turków w Berlinie